Cyklistika
Cyklistika je jedním z nejoblíbenějších sportů v České republice. S příchodem jara se venku objevuje velké množství cyklistů, jak profesionálů, tak rekreačních sportovců. Cyklistický trénink patří mezi velmi náročné, ať už jde o fyzickou nebo časovou náročnost. Proto je důležité neopomíjet správnou výživu a ideálně tak podpořit svou fyzickou práci. Sportovní doplňky stravy jsou pro cyklisty nepostradatelným pomocníkem, jelikož cyklistický trénink trvá několik hodin. Více informací ...
Sportovní výživa pro cyklisty
Rostoucí obliba cyklistiky se odráží i ve zvyšujícím se zájmu o zimní soustředění cyklistů v teplých krajích. Tak se i z rekreační cyklistiky stává celoroční sport. Pokud bychom chtěli cyklistiku odborně zařadit, jedná se o bipedální artificiální lokomoci prováděnou pomocí mobilního zařízení, přičemž pohyby tělesných segmentů jsou cyklické.
Cyklistika má mnoho forem. Mezi ty nejoblíbenější patří silniční a horská. Nesmíme však opomíjet ani sjezdy, cyklokros, skoky, dráhovou cyklistiku, kolovou, freeride, krasojízdu či trial. Každá forma cyklistiky má pak ještě svoje závody; časovky, silniční kritéria, maratony, etapové závody.
Cyklistika je fyzicky velmi náročný sport, vyžaduje proto vysoké nároky na životosprávu. Sportovní příprava cyklisty je v podstatě celoroční. Pro co nejlepší výkon tak vyžaduje Správnou životosprávu. Ta neodmyslitelně zahrnuje i nutriční stránku. Při takové intenzivní zátěži se jako hlavní zdroj energie uplatňuje glykogen. Glykogen je zásobní cukr, který se uskladňuje ve svalech a játrech. Tréninkovou zátěží můžeme ovlivnit množství glykogenu, které je možno v těle uložit. Trénované svaly dokážou uložit o 20 - 50 % více glykogenu než svaly netrénované. Tím se zvyšují vytrvalostní schopnosti.
Strava před výkonem by měla být převážně sacharidová. Slouží jako zdroj energie a pro udržení stálé hladiny glykémie (hladina cukru v krvi). Poslední větší jídlo se podává 2 - 4 hodiny před tréninkem. V době asi 1 - 2 hodiny před tréninkem lze konzumovat malou stravitelnou svačinku v množství 1 - 2 g sacharidů na kg tělesné hmotnosti.
Během tréninku či závodu je důležité doplňovat pravidelně ztráty vody a minerálních látek pomocí iontového nápoje a také sacharidy. Vhodným iontovým nápojem je Isostar Hydrate & Perform, pro aktivity trvající déle než 2 hodiny pak Isostar Endurance+ Energy Sport Drink. Sacharidy můžete doplnit v podobě energetických tyčinek (pevná strava) nebo zvolit energetické gely (tekutá strava). Cyklisti mají v oblibě tyto formy sacharidů kombinovat, podle toho v jaké fázi závodu jsou. Vyzkoušejte Isostar energetické tyčinky, energetické gely, želé nebo tablety. Energie i tekutiny by se měly doplňovat dříve, než se dostaví pocit hladu a žízně. Energii je vhodné doplňovat u aktivit trvajících déle než 60 - 90 minut. Nesmíme zapomenout, že žaludek každého sportovce reaguje jinak. Proto je důležité si vhodnou výživu opakovaně vyzkoušet v tréninku či na vyjížďkách o nižší intenzitě.
Správná výživa po výkonu slouží především k regeneraci. Tu zajistíme dostatečným přísunem energie, tekutin a po té bílkovin. Tekutiny je vhodné doplnit jako první pomocí iontového nápoje. Poté se začíná doplňovat energie převážně ze sacharidů. Až následně přichází na času bílkoviny, pro obnovu svalů, buněk a podporu regenerace.