Vitaminové doplňky ve sportu

Sportovní výživa je široké a rozsáhlé téma, kde vitaminy hrají nepostradatelnou roli. Pokud chce sportovec podat co nejlepší výkon, musí být jeho příprava komplexní. Jde o soubor mnoha důležitých faktorů, jako je dostatečná regenerace, spánek, psychická pohoda, správně načasovaný trénink, pestrá a vyvážená strava a samozřejmě i dostatečný pitný režim. To vůbec není jednoduchá úloha sportovce. Těm, kterým se to povede, přinese tato píle očekávané úspěchy.

Samotná fyzická aktivita v kombinaci s adekvátní výživou je považována za ochranný faktor proti kardiovaskulárním onemocněním, poruchám pohybového aparátu a střevní nerovnováze. Dosažení optimálního výkonu vyžaduje z hlediska výživy vysoký energetický příjem, který je ale zapotřebí správně dávkovat, aby nedošlo ke vzniku nejrůznějších onemocnění. Těmi typickými bývají svalová zranění, oxidační stres, pokles fyzické výkonnosti během soutěže a v neposlední řadě může docházet i ke srdečním patologiím.

Při sportovních aktivitách má zásadní vliv na ochranu zdraví sportovců právě výživa. Významnou roli hraje příjem tekutin a doplňování vitaminů a minerálů. Vitaminy jsou využívány v četných metabolických reakcích a v některých svalových adaptačních procesech vyvolaných sportovní aktivitou. Nároky sportovce na příjem vitaminů a minerálů bývají často tak vysoké, že je sportovec není schopen přijmout běžnou stranou či si je sám vyprodukovat. Suplementace vitaminů má proto svůj zásadní význam a u fyzicky aktivních jedinců je nepostradatelná.

Vitamin C

V současné době je popsáno 13 druhů vitaminů které se dělí na vitaminy rozpustné ve vodě a vitaminy rozpustné v tucích. Vitaminy rozpustné ve vodě se v našem organismus neukládají, je tedy potřeba je pravidelně přijímat. Patří zde vitaminy skupiny B a vitamin C. Naopak vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E a K) se vstřebávají společně s tuky z potravy a v tukové tkáni se také ukládají. Pozor ale, jelikož se ukládají, je možné se jimi předávkovat.

Fyziologické funkce vitaminů u člověka

VITAMIN

FUNKCE

vitamin B

tvorba energie, metabolismus bílkovin, sacharidů a tuků, udržování imunitního systému, psychické funkce

vitamin C

antioxidant, hojení ran, udržování imunitního systému, zdravá kůže, zuby a dásně

vitamin A

zlepšení zraku, antioxidant, udržování imunitního systému, zdravá pokožka

vitamin D

zdravé kosti a tkáně, modulace růstu buněk, udržování imunitního systému, růst zubů

vitamin E

antioxidant, udržování imunitního systému, prevence kardiovaskulárních onemocnění, ochrana zraku

vitamin K

srážlivost krve, posilování kostí, prevence kardiovaskulárních chorob, antioxidant

 

Se zvýšenou fyzickou aktivitou se také zvyšují nároky na vhodnou výživu a adekvátní suplementaci. Pro sportující jedince jsou důležité zejména tyto vitaminy: B6, A, D, E a K.

Fyzická námaha vyžaduje dokonalý přísun energie k pracujícím svalům. V tomto procesu hraje významnou roli vitamin B6, který se podílí na přeměně glykogenu (zásobního cukru) na glukózu (krevní cukr). Glukóza je ihned využita pro tvorbu energie. Vitamin B6 se také podílí na glukoneogenezi, tvorby glukózy z aminokyselin. Jeho role ve sportu je tak nepostradatelná

Vitamin A napomáhá hojení ran a podporuje celkovou imunitu v boji proti nemocem a infekcím. Vitamin A je také jednou z hlavních živin zapojených do boje proti volným kyslíkovým radikálům. Sportovci jsou totiž svou zátěží vystaveni většímu riziku nedostatku antioxidačních vitaminů.

Vitamin D je důležitý pro správnou stavbu kostí a kostry. Jeho regulace v lidském těle je schopna ovlivnit imunitu sportovní výkon. Vitamin D pozitivně ovlivňuje vrozenou imunitu a snižuje tvorbu prozánětlivých látek. Některé prozánětlivé látky bývají zvýšené po zátěži. Tato zvýšená hladina bývá často spojována se syndromem přetrénování.

Vitamin E má, stejně jako vitamin A, důležitou antioxidační funkci. Chrání tělo před volnými radikály. To je důležité pro udržení zdravé svalové funkce, zejména v regenerační fázi po náročném a vytrvalostním cvičení.

Vitamin K má významnou roli v procesu srážení krve. Zajišťuje správnou funkci proteinů podílejících se na přestavbě kostí. Nízká hladina vitaminu K bývá spojována s vyšším rizikem kostních zlomenin.

Je tedy velmi důležité, aby sportovci měli hladinu vitaminů a minerálů v těle v pořádku. Nedostatek vitaminů může významně ohrozit sportovní výkon.  Při zvýšené fyzické aktivitě se tak doporučuje zařadit suplementaci, aby byl zabezpečena dostatečná úroveň vitaminů v těle. Vhodnou volbou jsou lipozomální vitaminy, které mají daleko lepší vstřebávání. Takovým je Nutripa Ascoscorb C a Nutripa D3+K2. Nutripa, je česká rodinná firma, která se zaměřuje na výrobu doplňků stravy v té nejvyšší kvalitě bez zbytečných aditiv a konzervantů.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program