Jaké doplňky zvolit pro vytrvalostní sporty?

Obliba vytrvalostních sportů v posledních letech rapidně roste. Nejde jen o profesionální sportovce, přibývá mnoho rekreačních sportovců a taky úplných začátečníků. Jen v roce 2015 se celosvětová účast na vytrvalostních akcích vyšplhala na 3,5 miliónů jedinců, a od té doby zájem stále roste (nepočítáme období celosvětové covidové pandemie). Nejde jen o zlepšení fyzické kondice, ale také o zlepšení celkového zdravotního stavu a snížení stresu.

Mnoho sportovců si stanovuje určité cíle a mety, kterých chtějí dosáhnout. Nejčastěji v podobě nějakého závodu. Taková příprava je náročná a vyžaduje nejen kvalitní a pravidelný trénink, ale také správnou výživu. Pokud chceme podat co nejlepší výkon, musí se dokonale sejít souhra mnoha faktorů. Jedním z nich je také správná výživa a s tím spojený pitný režim. Jak se v tom ale má amatér v oboru výživy vyznat?

Sacharidy jsou primárním zdrojem energie. Oproti tukům mají výhodu v tom, že umějí vytvářet více energie (ATP) na objem kyslíku. Proto jsou sacharidy základní složkou sportovních doplňků pro sportovce. Vyčerpání zásob sacharidů však vede k rychlému poklesu výkonu a okamžitému nástupu únavy. Množství sacharidových zásob, které jsou uložené v organismu, ve formě glykogenu (svalový a jateční), se u každého jedince liší. Velký vliv má výživa a trénovanost.

Sacharidy rozdělujeme na jednoduché a složené. Ty jednoduché se rychleji vstřebávají a jsou okamžitě k dispozici. Jakmile sportovec cítí, že mu dochází energie a potřebuje rychle „nakopnout“, jsou jednoduché sacharidy nejlepší variantou. Konkrétní výběr se pak odvíjí od konzistence produktu. Každému vyhovuje něco jiného a variant je mnoho.

Energetické tablety mají pevnou texturu, je potřeba je lehce rozžvýkat. Citrónová chuť ale skvěle osvěží a díky své velikosti je možné je mít pořád při ruce. Svou chutí jsou velmi podobné klasickému hroznovému cukru, těší se tak velké oblibě. Nejznámější možností jsou energetické gely. Některé dokonce obsahují další nabuzující látky, jako je kofein. Gely jsou velmi praktické. Lidem s citlivějším žaludkem můžou vyvolat zažívací problémy. Je nutné si vše v tréninku vyzkoušet a najít tu nejvhodnější variantu právě pro vás. Rozdílů je opravdu hodně. Ať už jde o způsob či velikost balení či konzistenci. Isostar nabízí gely čistě gelovité struktury nebo s kousky ovoce.

Další variantou jsou energetické tyčinky. Ty často obsahují i určitý podíl složených sacharidů. Výsledkem je, že jsou lehce pomalejším zdrojem energie. Naopak ale získaná energie vydrží po mnohem delší dobu.

Velmi oblíbené jsou energetická želé. Každý bonbón je zabalen zvlášť. Vejdou se tak i do těch nejmenších kapsiček. Sportovci si je i rádi připevňují lepící páskou na dres či rám kola. Mají je tak pořád po ruce. Energetické želé se vyrábí ve dvou příchutích, jahoda a meruňka. Pro příznivce BIO produktů je připraven BIO energetická ovocná tyčinka v příchuti malina/jablko.

 

Čím delší vytrvalostní disciplína je, tím větší by měl být podíl složených sacharidů. Jejich hlavním cílem je udržet výkon co nejdéle. Jde hlavně o aktivity trvající několik hodin. Ať už to jsou dlouhé výjezdy na kole, triatlony nebo maraton či ultra-vytrvalostí aktivity. Pro tyto sportovce vyvinul Isostar speciální řadu, Isostar Endurance+. Pitný režim je základ. Při ultra-vytrvalostních disciplínách je nejlepší volbou iontový nápoj Endurace+. Je vyvinut pro aktivity trvající 2 hodiny a déle. Obsahuje podíl jednoduchých i složených sacharidů. Svou chutí nevyvolá pocit zalepených úst, a postará o doplnění tekutin, energie a elektrolytů. Čím delší sportovní aktivita a v čím náročnějších podmínkách (terén, klima), tím více elektrolytů se ztrácí potem. Následkem pak může být rychlejší nástup únavy, přehřátí, svalové křeče, neschopnost pokračovat ve výkonu až kolaps v krajních případech. Je proto důležité vybrat si správný iontový nápoj a nepodceňovat příjem tekutin. 

Řada Endurace+ nabízí sportovcům také tyčinky. Hlavním zdrojem energie v nich je fruktóza a maltodextrin, které podpoří vytrvalostní výkon. Složení tyčinek je velmi šetrné, základem jsou ovesné vločky a sušené ovoce.

energetické želé

S přibývající dobou zátěže se začínají čím dál tím více využívat také tuky jako zdroj energie. Tuky jsou sice bohatým zdrojem energie, jejich rychlost využití je ale mnohem pomalejší. Proto se ve sportovních doplňcích prakticky nevyskytují. Získání energie z nich zkrátka není tak efektivní. Ve sportovní výživě mají svou důležitou roli, avšak v jiných fázích tréninkového/závodního dne.

Posledním nepostradatelným makronutrientem jsou bílkoviny neboli proteiny. Jako jediné, z výše zmíněných makroživin, si je lidský organismus nemusí uložit do zásob. Musí být tedy přijímány pravidelně. Mají obrovský význam v regenerační fázi. Napomáhají obnově buněk, svalových vláken. Mohou být také zdrojem energie. Organismus však tento zdroj využívá až jako poslední (za každých okolností chce přežít).

Pokud si nejste jisti, co přesně zvolit, nechce si poradit odborníkem. Kupte si toho raději více, vyzkoušejte vše v tréninku. Každý člověk je jedinečný a každému vyhovuje něco jiného. Určitě najdete tu ideální variantu přesně pro vás. Správná výživa může posunout váš výkon do jiných výšin. 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program