Sportovní doplňky pro cyklisty

Elitní cyklistika je jedním z nejnáročnějších sportů. Kombinuje totiž extrémní délky s vysokou intenzitou zatížení. Cyklistický trénink je proto extrémně náročný a zlepšuje jak aerobní tak i anaerobní kapacitu. Fyziologický efekt tréninku závisí nejen na kvantitě, ale také na kvalitě odvedených tréninků. Taková extrémní zátěž ve spojení s nedostatečnou regenerací může vést až ke stavům přetrénovaní. Ten je charakteristický negativními změnami v celkovém zdraví a poklesu fyzické výkonnosti sportovců. Správná a nutričně vyvážená strava pomáhá těmto stavům předcházet. Zejména důležitá je pak při vícedenních a etapových závodech, kde doopravdy není prostor na nutriční chyby.

Doplňky stravy tvoří nedílnou součást jídelníčku cyklisty. Ve skutečnosti je téměř nemožné bez nich naplnit nutriční potřeby cyklisty. Zvlášť pokud mluvíme o vysoce intenzivním a etapovém výkonu.

Jde především o následující nutriční doplňky:

  • Energetické gely
  • Iontové nápoje
  • Vitaminy a minerály
  • Regenerační nápoje

Všechny tyto základní doplňky jsou pro profesionálního cyklistu nepostradatelné. Jejich funkce a účinek je však odlišný.

Energie

Nejdůležitější nutriční živinou pro cyklisty jsou sacharidy. Jsou hlavním zdrojem energie a mají mnoho pozitivní účinků na výkon. Příjem sacharidů začíná již před cvičením, kdy je potřeba naplnit zásoby glykogenu. Pokračuje během cvičením by nedošlo k úplnému vyčerpání sacharidů a poklesu výkonu. Končí po cvičení, kdy je úkolem sacharidů pomoc při regeneraci a doplnění vyčerpaných zásob glykogenu.

ISOSTAR__Peignee-Verticale-6813-upr 

Pro cyklisty je velmi důležité doplňovat sacharidy i v průběhu závodu. Pokud se jedná o vysoce intenzivní zatížení, je potřeba přijmout 90 gramů sacharidů za hodinu, v extrémních případech i více. Přesná hodnota se však odvíjí od trénovanosti, výkonnosti a tělesné hmotnosti každého jednotlivého cyklisty. Takový vysoký příjem sacharidů může být spojen s trávícími problémy, což mnoho cyklistů moc dobře zná. Proto je důležité volit ty správné a účinné doplňky stravy a postupně připravovat svůj trávicí trakt na vysoký příjem sacharidů.

Typický obraz profesionálního cyklisty, který si přeje optimalizovat svůj výkon, je s kapsami plnými energetických gelů. U energetických gelů všeobecně platí, že je potřeba si je pečlivě v tréninku otestovat. Každý sportovec má jiné chutě a jedinečný trávicí trakt. Je tak nutné se řídit individuálně poslouchat své tělo. Čím náročnější a delší závod vás čeká, tím vyšší obsah sacharidů by měl energetický gel mít. Mění se také složení sacharidů. Na kratší výkon postačují gely na základě jednoduchých sacharidů. S prodlužujícím se výkonem jsou potřebné i složené sacharidy.

Isostar fruit energy gel obsahuje 51 g sacharidů (21 g cukry) na 100 g výrobku. Má větší hmotnost (90 g), jednou dávkou tak přijmete dostatek sacharidů. Balení je znovuuzavíratelné, takže není potřeba ho přijmout celý najednou. Vyrábí se ve dvou příchutích, exotické ovoce a jablko. Obsahuje malé kousky skutečného ovoce. To ocení hlavně ti sportovci, kterým klasická struktura gelu nevyhovuje.

Další variantou je Isostar Booster Energy Gel. Ten je balen v malých tubách o 29 g, stačí jen odlomit uzávěr a na jedno či dvě polknutí vypít. Obsahuje 81 g sacharidů (51 g cukry) na 100 g výrobku a je obohacen o kofein, který nabudí k výkonu. Vyrábí se ve dvou příchutích, cola a citrusové plody.

Na dlouhotrvající závody se ideálně hodí Isostar Energy Booster BCAA gel. Ten obsahuje 68 g sacharidů (44 g cukry) na 100 g výrobku. Je obohacen o rozvětvené aminokyseliny BCAA, které chrání svaly při dlouhodobém zatížení před poškozením. Gel je balen v jednotlivých 20 g tubách, které opět stačí jednoduše otevřít a vypít. Jeho příchuť je červené ovoce.

Isostar nezapomíná ani na příznivce BIO kvality, pro které je připraven Isostar BIO energy gel. Jeho základem je rýžový sirup, vitamin C z Aceroly a extrakt z guarany a ženšenu. Obsahuje 75 g sacharidů (45 g cukry) na 100 g výrobku. Balení obahuje 4 samostatné sáčky o obsahu 25 g v příchuti grapefruit.

Existují i takoví sportovci, kterým gelovitá struktura doopravdy nevyhovuje. Pro ty je ideální volbou Isostar energetické želé nebo Isostar energetické tablety.

Hydratace

Dostatek tekutin je základním předpokladem po podání ideálního výkonu. Proto je pro cyklistu pitný režim během tréninku či závodu zásadní. Nejde však jen o dostatečný příjem tekutin. Je s tím spojena i správná koncentrace minerálů, především elektrolytů a soli. To vše splňují Isostar iontové nápoje. Mají správný poměr sacharidů, elektrolytů a jsou založené na kvalitních ingrediencích. Pro cyklisty se doporučují isotonické iontové nápoje. Obsahují poměr sacharidů ve formě glukózy a fruktózy. Doplňují tak průběžně i energii. Mezi nejoblíbenější patří Isostar Hydrate & Perform, který se vyrábí ve čtyřech příchutích: citrón, pomeranč, grep a brusinka. Iontový nápoj je v prášku a má velmi jednoduchou přípravu. Stačí 3 odměrky na 500 ml bidon. Prášek se ihned krásně rozpustí.

Pokud vyhledáváte BIO kvalitu, zvolte Isostar BIO Energy Drink exotické ovoce. Je složen výhradně z produktů ekologického zemědělství  a obohacen o přírodní vitamin C z Aceroly.

ISOSTAR__Peignee-Verticale-7060-upr

Vitaminy a minerály

Během zátěže slouží jako zdroj vitaminů iontový nápoj či energetické gely, které obsahují hlavně vitaminy skupiny B, podporující energetický metabolismus. Dostatek vitaminů a minerálů je potřeba doplňovat pravidelně, pro podporu imunity a celkového zdraví. Doplňky Nutripa obsahují vitaminy a minerály ve vysoké kvalitě. Mají tak vysokou vstřebatelnost a chrání sportovce každým dnem.

Regenerační nápoje

Většina cyklistů moc dobře ví, že během zátěže je nutné přijímat sacharidy jako zdroj energie. Cyklisti jsou ve srovnání s běžci v tomto ohledu mnohem pečlivější na výživu během závodu. Mnoho z nich ale podceňuje význam regenerace. Regenerace, období po zátěži, je důležitým aspektem výživy, který umožňuje doplnit zásoby vyčerpaného glykogenu, podporuje imunitní systém, doplňuje energii a pomáhá připravit organismus na další zátěž.

Do 30ti minut po zátěži je vhodnou volbou Isostar Reload Protein drink. Pro doplnění proteinu a obnovení svalové hmoty je pak ideální, např. jako druhá večeře, proteinový nápoj Isostar drink High Protein 90.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program