Jak vybrat ten správný Isostar proteinový nápoj?

Výběr správného proteinového nápoje není tak jednoduchý, tak se může na první pohled zdát. Dostatečný příjem kvalitního proteinu je velmi dobrým pomocníkem pro sportovce. Je ale důležité si umět správně vybrat, a zvolit to nejlepší pro dané sportovní odvětví a daný somatotyp jedince. Pojďme si tedy nejdřív všeobecně říct, co to protein vlastně je a proč je tak potřebný.

Proteiny, neboli bílkoviny, se nacházejí ve svalech, kostech, kůži, vlasech a prakticky ve všech tkáních lidského organismu. Jsou to základní stavební kameny všech buněk. Mimo jiné proteiny tvoří enzymy, které spouští mnoho chemických reakcí. Například hemoglobin přenáší kyslík v krvi. V lidském organismu se nachází nejméně 10 000 různých proteinů, které z lidí dělají právě to, co jsou.

Protein se skládá z více než 20ti základních stavebních kamenů, kterými jsou aminokyseliny.  Tyto aminokyseliny si ale lidské tělo neumí uložit do zásob. Musí je tak pravidelně přijímat nebo si je upravit a vyrobit z jiných aminokyselin. Aminokyseliny se dělí na esenciální a neesenciální. Základní rozdíl je v tom, že ty esenciální si tělo neumí vyrobit a musí být přijímány stravou. Patří mezi tě těchto 8 aminokyselin: valin, leucin, isoleucin, lysin, methionin, fenylalanin, treonin a tryptofan. Dvě aminokyseliny se řadí mezi takzvané semiesenciální, to znamená, že si je tělo umí vyrobit, ale v určitém období musí být přijímány stravou. Zde patří arginin a histidin.

Proto právě bílkoviny se správným spektrem aminokyselin nesmějí chybět v jídelníčku každého sportovce. Takovým bílkovinám se říká plnohodnotné a v běžné stravě se nacházejí v potravinách živočišného původu. To neznamená, že v rostlinné stravě je nemůžeme najít. Rostlinnou stravu je ale zapotřebí správně kombinovat (např.: obiloviny + luštěniny). Sportovci, oproti běžné populaci, mají zvýšenou potřebu příjmu bílkovin. Přesné hodnoty se individuálně liší. Tato zvýšená potřeba je častým problémem, protože sportovci už nemají prostor, kam v jídelníčku a tréninku bílkoviny ještě zařadit. A tak trh sportovní výživy přišel s proteinovými prášky, které zachraňují mnohé sportovce a nejen ty.

Proteinový prášek je vlastně koncentrovaný zdroj bílkovin pocházející z přírodních surovin. Jeho nejběžnějším přírodním zdrojem je kravské mléko. Vysrážením mléka vzniká tuhá složka, kasein (v podstatě tvaroh) a tekutá složka, syrovátka (mléčné sérum). A právě tato tekutá složka, neboli syrovátka, se hojně využívá pro výrobu proteinu. Syrovátka je nejrychleji vstřebatelným zdrojem bílkovin, který je rovněž dostupný ve sportovních doplňcích stravy. Syrovátkové proteiny jsou považovány za nejoblíbenější a nejčastěji prodávané proteiny. Poznáte je jednoduše, jsou na obalu označeny anglickým názvem WHEY. I pod tímto názvem se ale může skrývat více druhů proteinových prášků. Pojďme se nyní podrobně podívat na proteinové prášky Isostar.

Whey Protein Isostar

Isostar Whey protein (čokoláda, vanilka)

Isostar Whey protein je velmi kvalitní syrovátkový protein. Obsahuje 98 % syrovátkové bílkoviny, která je získána vysoce kvalitním a šetrným procesem filtrace (diafiltrační membrána a ultrafiltrace).  Tyto syrovátkové bílkoviny obsahuji 45 % esenciálních aminokyselin, z toho 22 % je s rozvětveným řetězcem (BCAA). Zároveň také obsahuje minimální až zanedbatelné množství sacharidů a tuků. Hodí se proto i pro sportovce s přísným dietním režimem. Vyrábí se ve dvou příchutích, vanilka a čokoláda.

Svým složením tak zlepšuje sportovní výkon a podporuje regeneraci. Isostar whey protein se doporučuje přijímat po tréninku v době regenerace. Ideální doba je do 0,5 - 3 hodiny po skončení fyzické aktivity. Jeho příprava je velmi jednoduchá. Stačí 30 g prášku rozmíchat v 220 ml vody nebo mléka. Pokud zvolíte variantu s mlékem, zvýšíte tak obsah bílkovin. Je nutné ale počítat i s obsahem cukru a tuku přirozeně se vyskytujícím v mléce.

High Protein

Isostar High protein 90 (čokoláda, banán)

Isostar High protein 90 je proteinový nápoj, ve kterém jsou bílkoviny získány ze třech různých zdrojů. Největší podíl tvoří mléčné bílkoviny, kasein i syrovátka, pak pšeničná bílkovina a sójový bílkovinný izolát. Kromě toho je ještě zdrojem vitaminů a minerálů. Obsahuje vitaminy skupiny B, které napomáhají při energetickém metabolismu a metabolismu bílkovin a vitamin C podporující imunitu a normální funkci svalů.  Minerály vápník a hořčík snižují svalovou únavu, podílejí se na nervosvalovém přenosu a podporují koncentraci k výkonu.

Isostar High protein 90 se vyrábí se dvou příchutích, čokoláda a banán. Pro přípravu jednoho nápoje stačí smíchat 25 g prášku (= 4 polévkové lžíce) s 175 ml vody nebo mléka. Svým složením je vhodný pro sporty vyžadující krátké a opakované úsilí, i když jsou dlouhodobé. Ať už se jedná o kratší intenzivní opakované úseky nebo o opakované posilování svalů.

Optimální dávkování jsou 1 až 3 porce rozložené v průběhu dne před nebo po tréninku (navíc k pestré stravě).

Mass Gainer

Isostar Mass Gainer (vanilka)

Isostar Mass Gainer je na rozdíl od klasického proteinového nápoje spíš sacharidový koktejl. Obsahuje totiž jak podíl bílkovin, tak i sacharidů. Jeho hlavní funkcí je tak dodat živiny nezbytné pro svalový růst a regeneraci, a také potřebnou energii. Sacharidy jsou základní složkou gaineru. Isostar Mass Gainer obsahuje 67 % složených a jednoduchých sacharidů, jejichž úkolem je dodat energii pro celý trénink či závod/zápas. Obsah proteinu v Isostar gaineru je 24 %. Obsah více než 20ti g proteinu na 100 g produktu slouží k nabírání svalového objemu. Isostar Mass Gainer obsahuje mléčné a pšeničné bílkoviny. Tento kvalitní zdroj bílkovin z něj dělá vysoce hodnotného sportovního parťáka. Navíc obsahuje ještě vitaminy skupiny B a antioxidační vitaminy C a E. Minerály vápník a hořčík udržují správnou funkci svalů.

Gainer ocení zejména ti sportovci, kteří chtějí nabírat na svalové hmotě a zároveň mít vyrýsované svaly. Pokud si takový sportovec dá před tréninkem gainer, nabije ho energií a získá lepší výkonnost a výdrž během cvičení. Důležitý je fakt, že svaly budou využívat pro svou práci energii získanou z gaineru, čímž ochrání svalové bílkoviny. Nestane se tak, že by vlivem náročného tréninku docházelo k hubnutí na svalech.

Reload Drink

Isostar Reload drink (čokoláda)

Isostar Reload drink je regenerační nápoj od Isostaru. Připravuje se rovněž rozmícháním prášku ve vodě nebo v mléce. Má čokoládovou příchuť a jeho hlavním úkolem je postarat se o co nejlepší regeneraci. Proto by měl být ideálně přijímán 0,5 - 3 hodiny po zátěži. Svým složením jde o vysoce sacharidový přípravek, který pomáhá po zátěži doplnit svalový glykogen a podporuje růst svalové hmoty. Je složen ze 70 % sacharidy a z 20 % proteiny. Navíc obsahuje celé spektrum vitaminů a minerálů, které napomáhají regeneraci a udržovat zdraví sportovce. Z vitaminů zde najdeme vitaminy skupiny B a antioxidační vitaminy C a E. Z minerálů vápník a hořčík.

Isostar Reload drink je určen pro všechny sportovce, kteří potřebují po náročném výkonu dostatečnou regeneraci a být opět na 100 % připraveni podat další výkon.

Pokud si chcete přípravu proteinových nápojů usnadnit, určitě si pořiďte Isostar shaker. Příprava v něm nemůže byt snadnější. Navíc ho můžete klidně mít v myčce nádobí či opláchnout vodou.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program