Proteinová strava pro sportovce: Klíčový prvek pro výkonnost

Lidská strava je složena ze tří základních makroživin: sacharidů, tuků a bílkovin. Každá makroživina hraje svou důležitou a neodmyslitelnou roli. V tomto článku se zaměříme na proteiny, tedy bílkoviny, a jejich vliv na sportovní výkon.

K výživě sportovce už neodmyslitelně patří doplňky stravy, známé jako ergogenní pomůcky (zvyšující účinek fyzické činnosti), které jsou definovány jako látky používané ke zlepšení výkonnosti, celkové kondice a sportovního výkonu. Zde je důležité zmínit, že doplňky stravy Isostar patří mezi jednu z mála značek, která plní a garantuje nařízení mezinárodní antidopingové agentury WADA-AMA. Výrobky jsou pravidelně testovány.

Bílkoviny a aminokyseliny jsou používány ke zvýšení příjmu energie, udržení síly, obnově svalové hmoty nebo k prevenci nutričních nedostatků a prevenci zranění. Patří tak mezi nejoblíbenější doplňky stravy.

Dostatečný příjem bílkovin s tím správným spektrem aminokyselin je stěžejní pro udržení a zlepšení výkonnosti. V posledních desetiletích byly nejčastěji používanými zdroji potravinových bílkovin ve sportovní výživě mléko, vejce a maso. Všechny tyto potraviny obsahují vysoce kvalitní bílkoviny.

212496 whey protein vanille(v2opt)

Ve sportovních doplňcích se jako nejlepší zdroj proteinu používá syrovátka. Syrovátka se získává z mléka jako vedlejší produkt při výrobě sýrů a másla. Je vychvalována pro svoji ekonomickou nenáročnost a vysokou nutriční hodnotu. Obsahuje totiž vysoký obsah esenciálních aminokyselin a rozvětvené aminokyseliny (BCAA). Četné studie prokazují účinnost syrovátkového proteinu při sportovním výkonu. Studie popisují pozitivní vliv na nárůst síly a pozitivní změny ve složení těla. Syrovátkový protein má také antioxidační, protirakovinné, antidiabetické, antiobezitní nebo kardioprotektivní účinky. Díky všem těmto vlastnostem se stal účinným a velmi oblíbeným sportovním doplňkem. V současné době je snaha o využití alternativních zdrojů bílkovin, zejména rostlinného původu. Ve sportovní výživě však mají stále nejlepší výsledky syrovátkové proteiny.

Doporučený příjem proteinu pro sportovce je dost odlišný, vytrvalostní sportovec potřebuje daleko menší množství než silový sportovec či kulturista. Velký vliv hraje také individuální složení těla, trénovanost a výkonnost každého jedince. Doporučené rozmezí denního příjmu bílkovin se tak u sportovců pohybuje od 1,2 g/kg tělesné hmotnosti až po 2-2,2 g/kg tělesné hmotnosti.

Ve sportovní výživě se velice oblíbenými staly proteinové hydrolyzáty. Jednoduše řečeno se jedná o předtrávené bílkoviny. Jsou tak svalům rychleji k dispozici. Hydrolyzáty mají daleko rychlejší účinek při svalové regeneraci, jelikož zvyšují biologickou dostupnost aminokyselin. Tím, že jsou hydrolyzované bílkoviny “předtrávené”, uvolňuje se z nich ve střevě větší množství aminokyselin. Další jejich obrovská výhoda pro sportovce souvisí s tvorbou bioaktivních peptidů. Ty mají antioxidační, protizánětlivé, antihypertenzní, antidiabetické a hypocholesterolemické účinky.

Bílkoviny lidského těla podléhají neustálému rozpadu a novotvorbě. Proto pravidelný denní příjem hraje důležitou roli ve výživě každého sportovce. Sportovci jsou totiž vlivem intenzivního tréninku náchylnější k rychlejšímu rozpadu bílkovin. Fyzická aktivita a pravidelný trénink kladou vysoký nárok na příjem bílkovin. Bílkoviny tak pomáhají lepší adaptaci na fyzickou zátěž, podporují regeneraci, budují svalovou sílu a zlepšují sportovní výkon. Pokud si chcete udržet a zlepšovat výkonnost, musíte nejen trénovat, ale i správně regenerovat. To bez správného a dostatečného příjmu bílkovin nelze.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program