Iontové nápoje v prášku

Práškové iontové nápoje jsou nejčastějším typem iontových nápojů na trhu. Prášek je jedním ze způsobů konzervace nápojů. Tato sušená forma zajišťuje zlepšení trvanlivosti, aniž by se snížila kvalita produktu. Prášek se snadno a okamžitě rozpouští ve vodě. Jeho příprava je tak snadná a rychlá, ať už se člověk právě nachází kdekoliv. Kromě těchto vlastností jsou jeho dalšími výhodami pohodlné skladování a přeprava.

Pro výrobu práškových nápojů se používá zejména technika rozprašováním nebo vymrazováním. Jednotlivé složky prášku by ve své sypké podobě měly být téměř stejné. Kromě klasických vlastností prášku, jako je smáčitelnost a  dispergovatelnost (rozložitelnost), určují kvalitu a preferenci výběru práškových produktů také doba rozpuštění, hygroskopicita (schopnost látky snadno pohlcovat a udržovat vzdušnou vlhkost) a stlačitelnost.

Isostar Hydrate Perform, iontové nápoje v prášku, se vyrábějí ve 4 různých příchutích. Specialitou je pak Isostar Endurance iontový nápoj.

Isostar Hydrate Perform

Tyto iontové nápoje jsou svým charakterem isotonické. Pro správné ředění se používají 3 odměrky na 500 ml nápoje. Není tedy problém si v případě potřeby namíchat hypotonický nebo hypertonický nápoj.

Vyrábí se ve 4 příchutích: grep, pomeranč, citrón a brusinka. Všechny příchutě jsou vhodné také pro děti, již od 3 let věku.

Jejich hlavním úkolem je urychlit a zlepšit hydrataci, předejít poklesu energie a podpořit sportovní výkon. Isostar Hydrate Perform je zdrojem vitaminu C, vitaminu B1 a minerálů hořčíku a vápníku.

Vitamin B1 neboli thiamin hraje svou roli v energetickém metabolismu, je nezbytnou součástí pro proces přeměny sacharidů na energii. To je důvod, proč se nároky na něj s rostoucí fyzickou aktivitou zvyšují.  Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce doporučuje příjem 0,4 mg B1 na 1 000 kalorií. Thiamin se nachází v běžné stravě, byl tedy předpoklad, že když sportovci automaticky přijímají více potravy, dostanou tak do sebe i více thiaminu a pokryjí tak vyšší potřeby. Důležité je však zmínit, že tepelnou úpravou potravin dochází k velkým ztrátám thiaminu. To je důvod, proč má thiamin své nezastupitelné místo v iontových nápojích Isostar.

Hořčík je potřebný pro více než 300 biochemických reakcí v těle. Pro sportovce je důležitá jeho funkce nervosvalového přenosu. Hořčík hraje důležitou roli v prevenci svalových křečí a jeho pravidelný příjem zejména u sportovců má tak nepostradatelný význam.

Vápník je nezbytný pro udržení celkového tělesného zdraví. Lidské tělo ho potřebuje přijímat každý den, nejen proto, aby si udrželo silné kosti a zuby, ale také aby zajistilo správné fungování svalů a nervů.  I když ztráty vápníku při sportu nejsou nikterak vysoké, je jeho doplňování a pravidelný příjem důležitý.  Při zvýšené potřebě a nedostatečném příjmu vápníku dochází k jeho odbourávání ze zubů a kostí.

isostar-long-energy-790-g-tropical

Isostar Endurace Sport Drink 

Základní složkou tohoto iontového nápoje je maltodextrin. Maltodextrin je bílý prášek získaný z kukuřice, rýže, bramborového škrobu nebo pšenice. Maltodextrin vzniká spojením pěti molekul glukózy (základní jednoduchý cukr a hlavní zdroj energie pro naše tělo). Po příjmu a vstřebání v tenkém střevě se pak postupně štěpí na jednotlivé molekuly glukózy. To má za následek postupné uvolňování energie a zajištění poměrně stabilního zvýšení hladiny krevního cukru.  Takovýto způsob hrazení energie je žádoucí právě u dlouhodobých vytrvalostních aktivit, jakými například mohou být cyklistika nebo vytrvalostní běh. Maltodextrin si našel své žádoucí postavení ve vytrvalostních sportech. Zajímavostí je, že jako přirozená součást potravin se maltodextrin prakticky nevyskytuje. 

Dalšími důležitými složkami tohoto iontového nápoje jsou antioxidanty a vitamin B1.

Antioxidanty chrání tělo před různými stresy z vnějšího prostředí. Mezi ty patří také svalová aktivita při fyzické námaze nebo sportovní aktivitě. V takovémto zatížení pak dochází ke zvýšené produkci volných radikálů. V běžném životě stačí příjem antioxidantů z pestré stravy. U sportovců je obvykle ale nedostačující. Významnými antioxidanty jsou právě vitamin C, E a zinek.

Důležité je také zmínit, že zinek je nepostradatelný minerál, má vliv na funkci buněk, tvorbu enzymů, přímo ovlivňuje množství leukocytů a podporuje funkci dalších imunostimulantů.  Nepřímo takto podporuje výkonnost imunitního systému.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program