Iontové nápoje bez cukru

Iontové nápoje bez cukru je poměrně těžké najít. Hlavním důvodem je to, že skutečný cukr hraje zásadní, vědecky ověřenou roli v procesu hydratace. Stručně řečeno, cukr je v iontových nápojích něco jako tajná přísada, díky které všechno funguje.

Hydratace se zdá být jako velice jednoduchý proces. Vypijeme-li vodu, jsme hydratovaní. Pít vodu ale nutně neznamená vodu také absorbovat.

Voda, kterou vypijeme, se vždy dostane do žaludku. Rozdíl ale nastává v tom, co se děje dále. Může být absorbována tenkým střevem a distribuována dále po celém těle. Takto dochází k hydrataci celého organismu, která napomáhá všemu od imunitního systému až po zotavení se z cvičení. Nebo přichází druhá možnost, kdy voda postupuje tělem rovnou ven a nemá šanci cokoliv pozitivního pro organismus udělat.

Vědecký výzkum však odhalil, že účinná hydratace nastává, pokud zkombinujeme trochu cukru a trochu soli v nápoji. Zvýší se tak vstřebatelnost a optimalizují se účinky nápoje.

Průlomovým objevem byl rok 1960 a výzkum lékaře Roberta Crane, který tak způsobil revoluci v léčbě během vypuknutí cholery u nebezpečně dehydratovaných pacientů. Tento objev má obrovský význam pro moderní vědu a sportovní hydrataci.

Existuje však speciální skupina iontových nápojů se sníženým obsahem cukru. Tyto elektrolytické nápoje mají svou významnou pozici. Svým složením podporují správnou hydrataci a napomáhají tak co nejlepšímu vstřebávání. Zároveň ale tolik nezvýší hladinu cukru v krvi. Cílovou skupinou tedy nejsou vrcholoví a profesionální sportovci a sportovci zaměřeni na vytrvalostní  a náročné disciplíny. Jsou jimi ti z nás, kteří se snaží sportem snížit svou tělesnou hmotnost, jejich fyzická aktivita je na nižší úrovni, a také trvá kratší dobu. Potom není zapotřebí doplnit co nejvíc energie, aby bylo tělo schopné podávat co nejlepší výkon po co nejdelší dobu. Cílem se správně organismus hydratovat a podpořit tak efektivnost svého cvičení.

810_n206-powertab-cranberry-120g-box-3175681211612

V takových případech je osvědčeným pomocníkem Isostar hydrate & perform Powertabs, který má v doporučením dávkování na 500 ml nápoj poloviční množství kalorií. Jeho velkou výhodou je taky způsob dávkování v tabletách.  Na 500 ml nápoj se doporučují 2 tablety. Pokud bychom ale chtěli množství cukru ještě snížit, stačí si ve vodě rozpustit pouze jednu tabletu.

Speciální skupinu pak tvoří iontový nápoj úplně bez cukru, ale obohacený o l-carnitine, Isostar fitness l-carnitine.

L-carnitine je látka, jejíž hlavním úkolem je oxidace (spalování tuků). Rozkládá v těle tuky přijaté stravou na mastné kyseliny. Ty jsou pak právě pomocí l-carnitinu dopravovány do buněk a následně využity k tvorbě energie.

Přirozeně se vyskytuje v mase, tedy v produktech živočišného původu. Do jisté míry si ho umí lidský organismus vyrobit sám. Jedná se však o 25 % celkové potřeby. Zbylých 75 % musí být dodáno stravou. Svým rozkladem pak dodává energii pracujícím kosterním svalům a srdci. Má tedy velký význam ve sportovní výživě. Důležité také je, že l-carnitine není zařazen mezi  dopingové prostředky. 

Díky svému působení má užívání l-carnitinu ve spojení s aerobní fyzickou aktivitou vliv na zvýšení utilizace tuků, šetří svalový glykogen, čímž prodlužuje svalovou výkonnost a oddaluje svalovou únavu.

Isostar fitness l-carnitine obsahuje 500 mg l-carnitinu. Toto množství ideálně doplňuje denní dávky l-carnitinu přijaté stravou. Při vyšších dávkách sice nehrozí předávkování, nezvýší se ale ani jeho účinky. Naopak nadměrné dávky jsou vyloučeny prostřednictvím moče z organismu pryč. Tento proces zbytečně přetěžuje ledviny. 

isostar-fitness

Hlavním úkolem tohoto iontového nápoje je podpořit hubnutí a spalování tuků. To je důvod, proč je nápoj bez cukru. Má své významné místo ve sportovní výživě, jeho role je však trošku odlišná od běžných iontových nápojů. Je ideální součástí pro fyzické aktivity a tréninky zacílené na snižování tělesné hmotnosti, redukci tuku a celkovou úpravu životního stylu. 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program