Iontový nápoj pro děti

Iontové nápoje nejsou důležité jen pro sportující dospělé, ale nacházejí svůj velký význam i v dětské populaci. Elektrolyty obsažené v iontových nápojích jsou zodpovědné za udržování mnoha normálních tělesných funkcí, včetně hydratace, správného fungování nervů, svalů a za budování a rozkládání molekul v těle. Elektrolyty jsou minerály, včetně draslíku, hořčíku, fosforu, vápníku, sodíku, chloridů a hydrogenuhličitanu a nacházejí se ve všech tělesných tekutinách. Bez jejich vyváženého poměru by v těle nemohly správně fungovat mechanismy, které nám umožňují pohybovat se, mluvit, a dokonce i trávit potravu. Zdrojem elektrolytů a tekutin je obvykle zdravá a pestrá strava. Pokud se děti cítí dobře, pravidelně, plnohodnotně a vyváženě jí a pijí, pak doplňky obvykle nebývají potřeba. Výjimku však tvoří děti sportovci.

Děti sport

Význam iontových nápojů u dětí přichází ve chvíli, když je jejich tělo nějakým způsobem oslabené. V podstatě jde o podobný princip, ať už je tělo oslabené nemocí nebo fyzickou aktivitou.

Pokud je dítě nemocné, s příznaky, jako je špatná chuť k jídlu, odmítá pít a ztrácí tekutiny, je nejdůležitější upřednostnit udržení rovnováhy elektrolytů a tekutin. A právě v těchto případech je nejvhodnější doplnění tekutin pomocí iontového nápoje, který doplní tekutiny, elektrolyty a také cukr.  Ne nadarmo se dětem trpícím průjmovým onemocněním nebo nauzeou, kde dochází k velkým ztrátám tekutin, doporučuje pít rehydratační nápoj. Ionty pomohou zadržet vodu v organismu a udržet tak dostatečnou hydrataci.

Význam soli a cukru v iontových nápojích

Je důležité mít na paměti, že sůl a cukr jsou klíčové ingredience iontového nápoje. Obvykle se o nich říká, že by měli být minimalizovány v jídelníčku dítěte. To je sice v obecné míře pravda, ale my se však zaměřujeme na situace, kdy je dětský organismus zatěžován, a právě tyto dvě jmenované látky zde nacházejí své nepostradatelné místo.

Cukr

Existují dva důvody, proč se cukr přidává do iontových nápojů. Prvním je doplnění energie a druhým pomoc při vstřebávání tekutin. Dětský organismus se navíc učí pracovat s energií, proto je pro něj důležitý přísun rychlé energie po sportu. Zároveň tak pomáháme předcházet situacím, jako je kolaps, mdloby, stavy vyčerpání a dehydratace.

Preferovaným zdrojem energie je cukr: glukóza, fruktóza, sacharóza nebo maltodextrin. Glukóza nejen že doplní potřebnou energii, ale navíc také pomáhá při reabsorpci sodíku a tekutin. Tento mechanismus eliminuje větší riziko dehydratace, jak u sportujících dětí, tak i u nemocných.

Sůl

Zdravá dětská strava obsahuje obecně dostatek soli. Ta se skládá ze dvou elektrolytů, sodíku a chloridu. Nicméně při sportu se nároky mnohonásobně zvýší. Velkým rizikem je pak fyzická aktivita trvající dlouhou dobu, celodenní zápasy, turnaje a sportování v horkém počasí.

Potraviny a léky určené vyloženě pro dětskou výživu spadají pod nejpřísnější kontrolu, proto je tento sortiment značně omezený. Některé iontové nápoje však jsou vhodné pro děti již od 3 let.

Dětský závod Masaryk Run

Jak vybrat ten správný iontový nápoj pro dítě?

Důležité je věnovat pozornost celkovému složení. Výhodou jsou iontové nápoje obohacené o vitaminy a minerály. Vitamin C, E a minerál zinek patří mezi antioxidanty, takže zabraňují poškozování tělních buněk volnými radikály, které se tvoří po intenzivním sportovním výkonu. Benefitem je také, pokud vitaminy pocházejí z přírodních zdrojů.

Nápoj by měl být nejlépe v biokvalitě a neobsahovat žádné umělé a chemická dochucovadla a stabilizátory. Vyvarovat bychom měli děti také barvivům, konzervantům a sladidlům.

Stejně tak do dětských iontových nápojů nepatří látky povzbuzující organismus nebo podporující hubnutí, jako je kofein, guarana, l-karnitin, atd. Bohužel u dospívajících dětí konzumace takovýchto nápojů roste, a to nejen ve sportu, ale i mimo něj.

Výkonnost sportovců neustále roste a hranice sportovních možností se napříč všemi sporty neustále posouvají dál a dál. Taková sportovní příprava začíná již v brzkém dětském věku. Fyzické nároky na tyto děti bývají pak vysoké a o to důležitější je podpořit jejich sportování a zdraví správnou výživou a pitným režimem.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program