Hydratace a dostatečný příjem tekutin jsou jedním ze základních stavebních kamenů pro podání co nejlepšího sportovního výkonu. Pitný režim často považujeme za samozřejmost. Přesto málokdy věnujeme pozornost tomu, co a v jakém množství pijeme. Přitom právě voda hraje při sportovním výkonu zásadní roli. Lidské tělo je asi z 60 % tvořeno vodou. Přesná hodnota je individuální pro každého jedince a odvíjí se od mnoha faktorů (věk, pohlaví, trénovanost, množství tělesného tuku atd.). Už to naznačuje její důležitost. Voda je v těle uložena jako extracelulární tekutina (vně buněk) a intracelulární tekutina (uvnitř buněk). Intracelulární tekutina tvoří asi 40 % celkové vody a je uložena v měkkých tkáních, kostech, chrupavkách, pojivech atd. Z hlediska sportu, zejména vytrvalostního, nás však více zajímá extracelulární tekutina. Ta tvoří zbývajících 20 % tělesné hmotnosti a její změny, ve smyslu množství, jsou daleko rychlejší a pružnější. Extracelulární tekutina tak velmi výrazně ovlivňuje stálost vnitřního prostředí.
Ztráta už 1 % tekutin velmi negativně ovlivní sportovní výkon. To se projeví kardiovaskulárními problémy (např. zvýšenou tepovou frekvencí), poklesem sportovního výkonu, bolestí hlavy, křečemi, závratěmi a v některých případech až kolapsem. A proto je kvalita a kvantita hydratace ta důležitá. Základem extracelulární tekutiny jsou ionty, zejména sodík a chlór. Nápoj s obsahem takovýchto iontů se daleko lépe a rychleji vstřebává. Tekutina se tak dostane tam, kde je potřeba – k pracujícím svalům. Obyčejná voda či voda se sirupem takový úkol nedokážou splnit a akorát můžou nepříjemně zatížit trávící trakt.
Při sportu dochází k výrazným ztrátám vody, především pocením. A právě proto musí být přísun tekutin pravidelný, jak před tréninkem, tak během něj a i po něm. Při sportovním výkonu ztráta 1 kg tělesné hmotnosti znamená ztrátu 1 litru vody. V lidských silách však není se před a po každém tréninku vážit. Jednodušším ukazatelem je proto barva moči. Čím je tmavší, tím je koncentrovanější. To je známkou nedostatečného pitného režimu a signálem pro doplnění tekutin. Při fyzické aktivitě nedochází jen ke ztrátám tekutin, ale také iontů, zejména pocením. To je důvod, proč je pot slaný a zanechává bílé skvrny (minerály).
Sportovci dnes už ví, že doplňování tekutin pouze vodou je nedostačující. I když například běžci mají v tomto ještě větší rezervy ve srovnání například s cyklisty. Zvláště pak v horkých dnech by měl být iontový nápoj samozřejmostí. Minerály obsažené v něm pomáhají prostoupit vodě skrz buněčnou stěnu. Kromě toho iontový nápoj obsahuje ještě sacharidovou složku a často bývá obohacen o další vitamíny.
Sacharidy jsou nejrychlejším zdrojem energie a taky nejefektivnějším. Pokles glykémie (hladiny cukru v krvi) vede ke snížení výkonu, což je situace, které se každý sportovec snaží vyhnout. Po skončení fyzické aktivity je potřeba opět doplnit vyčerpané zásoby sacharidů. Iontový nápoj tak nastartuje jejich doplňování a výrazně tím urychlí proces regenerace.
Iontový nápoj musí být kvalitní, chutný a uživatelsky příjemný. Isostar Hydrate & Perform je iontový nápoj v prášku. Pokud ho správně skladujete, prášek vám neztvrdne. Při přípravě se velmi rychle rozpustí ve vodě a můžete si vybrat hned ze 4 příchutí: pomeranč, citrón, grep a brusinka. Neobsahuje žádná umělá barviva ani konzervant a je vhodný pro děti již od 3 let věku. To svědčí o jeho vysoké šetrnosti k zažívacímu traktu. Pokud preferujete maximální jednoduchost, zvolte již přímo připravené nápoje v PET láhvích Isostar Fast Hydratation.
Pokud se věnujete vytrvalostním disciplínám, zvolte Isostar Endurance+ Energy Sport Drink. Zdrojem sacharidů v něm jsou maltodextrin a sacharóza. Maltodextrin je polysacharid, který se v lidském organismu štěpí postupně, slouží tak jako pomaleji se uvolňující zdroj energie pro aktuálně zvýšenou potřebu při fyzické námaze. Maltodextrin je navíc snadno stravitelný a využitelný. Jeho vedlejší funkcí je lepší textura, rozpustnost a stabilita dalších složek v nápoji. Isostar Endurance+ Sport Drink je vhodný pro vytrvalostní aktivity trvající déle než 2 hodiny. Koncentraci finálního nápoje si můžete určit sami. Při přípravě isotonického nápoje se doporučuje 79 g prášku na 500 ml vody. Vitaminy C a E obsažené uvnitř pomáhají chránit před oxidačním stresem a podporují imunitu, čímž i celkové zdraví sportovce.
Iontový nápoj v tabletách je oblíbenou variantou, především díky své praktičnosti – skvěle se hodí na cesty nebo do sportovní tašky. Isostar powertabs jsou na rozdíl od ostatních iontových nápojů nízkokalorické. Pro přípravu 500 ml nápoje stačí přidat 2 tablety a nechat rozpustit. Příchutě jsou hned tři: pomeranč, citrón a brusinka.
Nepodceňujte pitný režim. Pocit žízně je už projevem dehydratace. Příjem tekutin by měl být preventivní a v průběhu celého dne, aby nedocházelo jen k nárazovému pití. To má pak za následek jen přetížení ledvin a rychlý odvod tekutin zase z těla ven. Vstřebá se pouze minimum.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.