Vyznat se v proteinech může být pěkný oříšek. Trh jich již nabízí široké spektrum, ale který se hodí právě pro vaše potřeby a jak se od sebe vlastně jednotlivé proteiny liší? Pojďme se na to podrobněji podívat, abyste věděli, co si vybrat.
Proteiny neboli bílkoviny, jsou neodmyslitelnou součástí každodenního jídelníčku každého z nás. Na rozdíl od sacharidů a lipidů si je lidský organismus neumí uložit, proto musí být proteiny pravidelně přijímány stravou. Mají mnoho nepostradatelných funkcí. Pro sportovce je však důležitý jejich úkol při růstu, správné funkci svalů a regeneraci organismu. Fyzickou zátěží dochází k mikrotraumatům ve svalech, které je potřeba v regenerační fázi zase odstranit. A právě v tuto chvíli nám pomáhají proteiny. Pokud je příjem vysoce kvalitních proteinů dostatečný, regenerace je rychlejší a sportovec je připraven na další náročný trénink nebo závod. Proteiny jsou nepostradatelné i pro tvorbu buněk imunitního systému a protilátek.
Základním rozdílem v jednotlivých proteinech je jejich původ. Díky tomu je dělíme na rostlinné a živočišné. Vybrat si tak mohou i vegani, lidé s dietním omezením či s intolerancí (například laktózy), či alergií na bílkovinu kravského mléka.
Nejpopulárnější jsou proteiny vyrobené z mléka, konkrétně ze syrovátky. Vyrábí se z kravského mléka, které je nejdřív krátce pasterizováno. Poté se přidají enzymy, mléko se vysráží a oddělí se syrovátka (mléčné sérum) a kasein (tuhá složka, v podstatě tvaroh). Při tomto procesu z mléka vznikne přibližně 80 % syrovátky a 20 % kaseinu. Oddělená syrovátka se pak využívá na výrobu syrovátkového proteinu. Poznáte ho jednoduše, jsou na obalu označeny anglickým názvem WHEY. I pod tímto názvem se ale může skrývat více druhů proteinových prášků: syrovátkové koncentráty, syrovátkové izoláty a syrovátkové hydrolyzáty.
Syrovátkový koncentrát
Syrovátkový koncentrát je označován anglickou značkou WPC (whey protein concentrate). Řadí se mezi základní, ale nejoblíbenější druhy proteinu. Jde o nejméně zpracovanou formu syrovátky, proto je i cenově nejdostupnější. Ze všech druhů syrovátky obsahuje nejvíce sacharidů, tuků a cholesterolu. Není to však na úkor nízkého zastoupení proteinů, jen nejsou vyextrahované. Koncentrát obvykle obsahuje 3 - 4 g sacharidů a tuků na 20 - 25 g proteinů. Pozor by si měli dát především jedinci s citlivostí na laktózu. Někteří sportovci preferují syrovátkové koncentráty kvůli zvýšenému obsahu imunoglobulinů (protilátky zlepšující imunitu).
Pro koho je vhodný syrovátkový koncentrát:
- Podpora regenerace po tréninku u silových a vytrvalostních sportovců,
- splnění optimálního příjmu bílkovin u silových a vytrvalostních sportovců,
- podpora hubnutí a udržení svalové hmoty,
- rekonvalescence po úrazu,
- jedinci s nedostatečným příjmem bílkovin ve stravě.
Syrovátkový izolát
Syrovátkový izolát bývá označován anglickou značkou WPI (whey protein isolate). Na rozdíl od koncentrátu je v procesu zpracování ze syrovátkového izolátu navíc odstraněna velká část sacharidů a tuků. Díky tomu obsahuje mimořádně vysoký podíl bílkovin. Některé izoláty jsou téměř čistý protein. Jsou proto mnohem lépe stravitelné pro lidi s laktózovou intolerancí. Izolát obsahuje více než 80 % energie z bílkovin.
Pro koho je vhodný syrovátkový izolát:
- Náročné sportovce, kteří usilují o maximální regeneraci,
- v kulturistice a fitness při přísném stravovacím režimu,
- sportovci v rýsovací fázi,
- jedinci s nesnášenlivostí laktózy
- sportovci hledající nejčistější zdroj bílkovin.
Syrovátkovým izolátem je Isostar Whey protein. Obsahuje 98 % syrovátkové bílkoviny. Svým složením tak zlepšuje sportovní výkon a podporuje regeneraci. Vyrábí se ve dvou příchutích, čokoláda a vanilka. Svým složením zlepšuje sportovní výkon a podporuje regeneraci. Isostar whey protein se doporučuje přijímat po tréninku v době regenerace. Ideální doba je do 0,5 - 3 hodiny po skončení fyzické aktivity. Jeho příprava je velmi jednoduchá. Stačí 30 g prášku rozmíchat v 220 ml vody nebo mléka. Pokud zvolíte variantu s mlékem, zvýšíte tak obsah bílkovin. Je nutné ale počítat i s obsahem cukru a tuku přirozeně se vyskytujícím v mléce.
Syrovátkový hydrolyzát
Syrovátkový hydrolyzát bývá označován anglickou značkou WPH (whey protein hydrolysate). Při výrobě syrovátkového hydrolyzátu dochází k enzymatickému štěpení bílkovin na kratší řetězce, což zlepšuje jejich vstřebatelnost a stravitelnost. Nejčastěji obsahuje až 90 % energie z bílkovin. Jde o velmi čistou bílkovinu považovanou za hypoalergenní. Proto je vhodná i pro sportovce s alergií na bílkovinu kravského mléka. Čím vyšší má protein stupeň hydrolýzy (DH, degree of hydrolysis), tím více je rozštěpený a rychleji stravitelnější. Proto je velmi oblíbený u vrcholových sportovců. Hydrolyzované proteiny mají ale nahořklou chuť, proto by vám ty s vysokým stupněm hydratace nemusely vůbec chutnat.
Pro koho je vhodný syrovátkový hydrolyzát:
- Profesionální sportovci,
- sportovci vyžadující rychlou vstřebatelnost bílkovin,
- jedinci s alergií na bílkovinu kravského mléka
Vícesložkový protein
Vícesložkový protein, jak už název napovídá, je složení z několika zdrojů bílkovin. Nejčastěji se jedná o kombinaci syrovátkového koncentrátu, izolátu, hydrolyzátu nebo kaseinu. Výsledkem jsou pak lepší vlastnosti finálního proteinu. Kasein se vstřebává pomaleji, což podporuje maximální svalový růst. Právě kombinace syrovátkového koncentrátu a kaseinu umožňuje proteinu částečně rychlou a částečně pomalou vstřebatelnost, což je ideální při potřebě rychlé regenerace a delšího nasycení. Například v situacích kdy víte, že se ke klasické stravě dostanete až za několik hodin.
Pro koho je vhodný vícesložkový protein:
- Při potřebě zasytit,
- svalový růst při silovém tréninku,
- sporty vyžadující krátké opakované úsilí, ale dlouhodobě (intenzivní úseky, opakované série posilování.
Isostar High protein 90 je vysoce kvalitní vícesložkový protein. Obsahuje bílkoviny ze tří různých zdrojů. Největší podíl tvoří mléčné bílkoviny, kasein i syrovátka, pak pšeničná bílkovina a sójový bílkovinný izolát. Kromě toho je ještě zdrojem vitaminů B a C a minerálů vápníku a hořčíku.
Isostar High protein 90 se vyrábí dvou příchutích, čokoláda a banán. Pro přípravu jednoho nápoje stačí smíchat 25 g prášku (= 4 polévkové lžíce) s 175 ml vody nebo mléka. Optimální dávkování jsou 1 až 3 porce rozložené v průběhu dne před nebo po tréninku (navíc k pestré stravě).
Rostlinné proteiny, jako sójový, rýžový, hráškový či konopný, jsou také oblíbené, i když obsahují nižší množství proteinů s užším spektrem aminokyselin. Zpracování těchto proteinů je složitější, a proto jsou výsledné produkty dražší.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.