Proteinové tyčinky a jejich význam

Proteinové tyčinky jsou už dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších produktů doplňků stravy. Těší se svému zájmu nejen mezi sportovci, ale také u běžné populace. Moderní životní styl nás vede k dlouhým pracovním dnům, které jsou spojeny se změnami stravovacích návyků. Výsledkem pak často bývá, že tradiční jídla a jejich počet za den je značně omezen. Na druhou stranu se výrazně zvyšují požadavky na kvalitu přijímané stravy. Důležitá je jak nutriční stránka (složení stravy), tak i funkční stránka (příprava, způsob konzumace atd.).

Proteinové tyčinky si získaly velkou oblibu mezi sportovci. Po fyzické zátěži je zvlášť důležitá ochrana těla, reparace poškozených svalových tkání a buněk. Proto je zájem o proteinové tyčinky tak vysoký. Svým složením vhodně doplňují spotřebovanou energii i živiny a šetří čas na přípravu jídla.

Trh nabízí široký sortiment vysokoproteinových tyčinek, důležité je však pečlivě číst složení a kontrolovat obsah proteinové složky. Tyčinky by měly obsahovat 20 g  - 50 g proteinu na 100 g výrobku. Dalšími složkami jsou sacharidy, lipidy, stabilizátory (glycerol, sorbitol), vitaminy, minerály a další minoritní složky.

Samotná výroba proteinových tyčinek je stále náročnou výzvou. Interakce mezi jednotlivými složkami během míchání má za následek omezenou trvanlivost. Později dochází ke ztuhnutí a tvrdnutí tyčinek. Proto je potřeba si svou oblíbenou proteinovou tyčinku správně vybrat. Samotný obsah vody v proteinových tyčinkách je dost nízký, nesmíme tedy ani opomíjet souběžný dostatečný příjem tekutin.

Isostar přináší na trh široký výběr proteinových tyčinek, aby byl schopen uspokojit nároky každého sportovce. Proteinové tyčinky Isostar High Protein 25 se vyrábějí ve třech příchutích jahoda, jogurt a lískový oříšek. Obsahují 25 g proteinu na 100 g výrobku, což odpovídá 8,8 g bílkovin v jedné tyčince (35 g). Tyto tyčinky mají jemnou chuť a díky své textuře se dají rychle rozkousat a spolknout. Celá tyčinka je zabalena do čokoládové polevy, což jistě každého potěší. Zároveň jsou tyto tyčinky i zdrojem energie a celé řady vitaminů a antioxidantů.

1178_isostar-set-protein-bars

Další volbou je Isostar tyčinka High Protein 30 %. Tyto tyčinky jsou bohatší na protein, obsahují 30 g proteinu na 100 g výrobku, což odpovídá 16 g proteinu v jedné tyčince (55 g). Vyrábí se ve třech příchutích, vanilka & brusinky, karamel a čokoláda. Jejich výhodou je, že neobsahují žádná sladidla. Díky svému vyššímu obsahu proteinu jsou vhodné pro silový trénink nebo při regenerační fázi. Bude vašim ideálním pomocníkem po tréninku či závodě. Povrch těchto tyčinek je také zahalen v mléčné čokoládě, která jim dodává výraznou a příjemnou chuť.

Všechny tyto proteinové tyčinky získávají protein mimojiné z mléka či syrovátky. Nejsou tedy vhodné pro jedince trpící alergiemi na mléčnou bílkovinu nebo cukr. Nejen pro ně je tu Isostar Bio Protein Bar, složená z fíků, datlí a z medu. Tato bio proteinová tyčinka obsahuje 21 g bílkovin na 100 g výrobku, což odpovídá 6,3 g v 1 tyčince (30 g).  Protein v sobě obsažený získávají tyčinky z pšenice a sóji. Zároveň je důležité zmínit, že všechny ingredience pochází z ekologického zemědělství. Budou vhodným pomocníkem pro budování svalové hmoty a pro obnovu poškozených tkání u jakéhokoliv sportu. Vhodnější je jejich příjem spíš po tréninku nebo závodě, aby měl sportovec dostatek času a prostoru na pokousání a strávení.

Poslední variantou je proteinová tyčinka Isostar Reload After Sport. Tato tyčinka obsahuje 26 g proteinu na 100 g výrobku, což odpovídá 10,4 g proteinu v jedné tyčince (40 g). Má čokoládovou příchuť a je máčená v mléčné čokoládě. Vyniká nejen vysokým obsahem proteinu, ale je také bohatá na vitaminy a minerály. Vitaminy C a E podporují imunitu, vitaminy skupiny B podporují přeměnu přijaté stravy na potřebnou energii. Vápník a hořčík, minerály obsažené v tyčince, přispívají k normální funkci nervové a svalové soustavy. Tyčinka Isostar Reload After svým složením tak podporuje a vylepšuje regenerační fázi po tréninku, zejména u vytrvalostních sportů.

Radou na závěr je, vybírat kvalitní složení a vše vyzkoušet. Co vyhovuje a chutná jednomu sportovci, nemusí vyhovovat jinému. Důležité je si také uvědomit, že lidské tělo se chová jinak při/po zatížení a v průběhu každodenního života. Pokud tedy jste zvyklí na určitě proteinové tyčinky v práci, rozhodně to neznamená, že ta stejná tyčinka vám bude vyhovovat i v zátěži nebo po ní.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program