Kdy pít proteinové nápoje? Jak často?

Protein, neboli bílkovina, je důležitou a neodmyslitelnou součástí každého lidského organismu. Je hlavní živinou pro růst, opravu a údržbu svalů. Proto jsou nároky fyzicky aktivních jedinců na protein vyšší než u běžné populace. Přijatý protein se v těle rozloží na jednotlivé aminokyseliny a z těch se následně syntetizují tělu vlastní bílkoviny. Syntézou bílkovin rozumíme vytváření tělu vlastních bílkovinných molekul.

Na rozdíl od sacharidů nebo lipidů si lidské tělo není schopno bílkoviny uložit do zásoby. Proto je tak důležité je pravidelně, a ve správném množství, přijímat každý den. Stejnou důležitost hraje i kvalita a zdroj bílkovin, na to nesmíme nikdy zapomínat. Doporučený denní příjem proteinu pro běžného člověka je 0,8 - 1 gram na kilogram tělesné hmotnosti. U sportovců se rozdíly v doporučeném příjmu hodně liší, od 1,1 g.kg-1 tělesné hmotnosti u vytrvalostních sportovců až po 2 g.kg-1 tělesné hmotnosti u silových sportů. Denní doporučený příjem je závislý také na individuálních potřebách každého jedince, které se mohou u stejného sportu značně lišit.

Pití proteinových nápojů je praktický způsob, jak splnit doporučený denní příjem bílkovin a zároveň omezit nadbytečné kalorie. Existuje však mnoho debat a názorů o tom, kdy je nejlepší načasování pro příjem proteinového nápoje. Před, během nebo po tréninku?

isostar-protein-cviceni

Důležité je vzít v úvahu, jaký typ cvičení provádíme a jaké jsou naše cíle. Podle starších výzkumů bylo vždy doporučováno přijímat protein pro cvičení. Má tak největší vliv na maximalizaci svalového růstu a síly. Je to však oblast, ve které se stále bádá a zjišťuje. Každý sportovec chce dosáhnout co nejlepších výsledků, proto jsou proteiny stále velkou oblasti zájmu jak sportovců, tak vědců.

Novější výzkumy ukázaly, že pití proteinu ihned po tréninku nemusí být tak nutné, jak se dříve myslelo. Malá studie z roku 2017 (Pre- versus post- excercise protein intake has similar effects on muscular adaptations) zkoumala na 21 mladých mužích s více než roční zkušeností s odporovým tréninkem vliv doplňování proteinu na svalový růst. Po dobu 10ti týdnů konzumovala jedna skupina 25 g bílkovin bezprostředně po silovém tréninku, druhá skupina konzumovala stejné množství před silovým tréninkem. Na konci studie měly obě dvě skupiny obdobné výsledky svalového růstu. Závěrem tohoto zjištění bylo, že doba konzumace bílkovin by měla být dána individuálními faktory každého sportovce, jako jsou jeho preference, tolerance a dostupnost.

Mezinárodní společnost pro sportovní výživu (ISSN) říká, že správné načasování příjmu proteinového nápoj může záviset na tom, kdy jste zkonzumovali poslední jídlo, stejně jako na velikosti a nutričním složení daného jídla a na celkovém denním doporučením příjmu bílkovin.

Nejdůležitějším faktorem pro co nejefektivnější tvorbu buněk (svalový růst) a regeneraci je dostatečný denní příjem bílkovin a jejich kvalita. Proteinový nápoj splňuje nároky na kvalitu. Pořád se však jedná do doplněk stravy, proto nesmí být opomíjeny ani kvalitní zdroje proteinu v běžné stravě. Jen tou správnou kombinací výše uvedených složek dojdeme k nejlepšímu výsledku.

Velmi diskutovaným tématem v oblasti příjmu bílkovin je anabolické okno. Anabolické okno předpokládá, že po cvičení existuje krátký prostor, kdy lze svalovou hmotu maximalizovat konzumací bílkovin a sacharidů. Dříve se předpokládalo, že anabolické okno je po dobu 30ti minut po cvičení. Dnes už víme, že anabolické okno může trvat i několik hodin. To není však důvod odsouvat příjem bílkovin po tréninku. Pokud zatěžujeme tělo tréninkem, není už žádoucí ho zatěžovat i těžko stravitelným jídlem. Proto je vhodné lehce stravitelné jídlo a protein s anabolickým efektem. Takovým vhodným proteinem je právě syrovátková bílkovina. Tu obsahuje právě Isostar whey protein.

Pokud se věnujeme silovému tréninku, měl by po tréninku v příjmu jednoznačně dominovat protein. Velkou roli ale hraje intenzita a délka tréninku. Při silově-vytrvalostním tréninku (např. hokej) je potřeba doplnit energetické jídlo, které je ale zároveň bohaté na lehce stravitelné bílkoviny. Poměr mezi sacharidy a bílkovinami by měl být vyrovnaný. Při vytrvalostním tréninku dochází zejména k velkým ztrátám energie, které je potřeba doplnit. Bílkoviny hrají až druhotnou roli, jako následná regenerace. Proteinový nápoj se výborně hodí například jako druhá večeře.

212495 doy high protein (opt)

Všeobecně se nedoporučuje, aby byl trénink později než 5 - 6 hodin před spaním, aby se tělo stačilo zklidnit.  V dnešní době to bývá často složitý úkol, ať už z důvodu pracovní doby nebo kvůli více fázovému tréninku. Pak je vhodné lehké, dobře stravitelné jídlo. Ideální je tekutá podoba, která už tolik nezatíží trávicí systém. Proteinový koktejl může být tou správnou volbou.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program