Mass gainery - význam a využití

Mass gainery jsou doplňky stravy vyvinuté primárně pro sportovce. Jejich hlavním úkolem je pomoc při přibírání hmotnosti. Především pokud se sportovec snaží nabrat objem (svalovou hmotu). Z jeho funkce vychází i doslovný anglický překlad mass = hmotnost, gain = získat.

Svým složením je mass gainer směs sacharidů, proteinů, malého množství lipidů, vitaminů a minerálů. Jsou tak dobrým zdrojem extra kalorií a bílkovin pro budování svalové hmoty v období intenzivního tréninku.

Důležité je zmínit, že bílkoviny obsažené v mass gaineru pocházejí z mléčného proteinu. Nejsou tedy vhodné pro jedince s laktózovou intolerancí či alergií na bílkovinu kravského mléka.

Typický poměr sacharidů a bílkovin v mass gaineru je 3 : 1 nebo 2 : 1. Množství dalších mikroživin, jako jsou vitaminy a minerály, je odlišné od výrobce a produktu. Zdrojem sacharidů v gaineru jsou většinou jednoduché sacharidy, glukóza a fruktóza. Můžeme zde najít ale i menší podíl polysacharidů, nejčastěji maltodextrin. Bílkovinná složka je tvořena lehce stravitelnými proteiny. Tukovou složku tvoří pouze esenciální (pro člověka nezbytné) polynenasycené mastné kyseliny.

Mass gainer je doplněk stravy využívaný sportovci při objemovém tréninku nebo naopak v redukční dietě. Umožňuje nám mít přesnou kontrolu nad množstvím přijatých kalorií.

Je tedy nutné znát svůj sportovní cíl a podle toho zvolit správný doplněk. Nejčastější otázkou proto bývá, zda zvolit mass gainer nebo protein. Protein, narozdíl od gaineru, slouží pouze pro budování svalové hmoty. Není zdrojem energie, tudíž nepomáhá zvýšit energetický příjem. Mass gainer právě naopak poslouží všem, kteří potřebují zvýšit energetický příjem, budovat sílu a svalovou hmotu, vylepšit regeneraci po tréninku nebo zvýšit svalový glykogen. Kombinace sacharidů a proteinů slouží také k ochraně svalové hmoty před poškozením.

212703 mass gainer vanille (v2)upr

Mass gainer vás tedy obohatí o různé živiny a pomůže nabrat svalovou hmotu. Je ale důležité se uvědomit, že se nejedná o žádný zázrak. Požadovaných výsledků lze dosáhnout pouze v kombinaci se správným cvičením a celkovou vyváženou stravou.

Příprava mass gaineru

Mass gainer se vyrábí ve formě prášku. Dle poměru uvedeného na obalu se prášek smíchá s vodou či s mlékem a vypije. Smícháním s mlékem se zvýší množství bílkovin a kalorií v koktejlu.

Kdy užívat?

Užívání je hodně individuální a odvíjí se od potřeb daného sportovce. Nejčastěji bývá ale přijímán právě po tréninku. Obsah komplexních sacharidů probudí inzulín, který je nezbytný pro budování svalů

Někteří sportovci ho přijímají se snídaní, aby nastartovali svůj den. Zvlášť pokud mají intenzivní trénink v dopoledních hodinách a nejsou schopni ráno přijmout dostatek energie z běžné stravy. Není ani výjimkou jeho příjem mezi jídly, jako svačina.

V některých případech, zvlášť v redukčních dietách, bývá využíván i jako náhrada hlavního jídla. To by mělo být však konzultováno s nutričním odborníkem.

Isostar vyrábí mass gainer s vanilkovou příchutí. Obsahuje sacharidy a bílkoviny v poměru 3 : 1. Jeho snadná příprava umožňuje rychlý příjem. Stačí smíchat 4 lžíce (50 g ) prášku s 200 ml vody či mléka. Je navíc bohatým zdrojem vitaminů a minerálů. Obsahuje také antioxidanty, které napomáhají regeneraci a posilují imunitu. Minerály vápník a hořčík se starají o správnou funkci svalů.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program