Energetické tyčinky – význam a užití

Jak už vyplývá z jejich názvu, je hlavním úkolem energetických tyčinek rychle doplnit energii. Získaná energie pomáhá udržet daný výkon po co nejdelší dobu a na co nejvyšší úrovni. To vše mají na starost hlavně sacharidy, které jsou základním a nejrychlejším zdrojem energie. Proto tvoří základ energetických tyčinek.

Množství sacharidů, které jsou k dispozici pro tvorbu energie, je klíčovým faktorem určujícím výkon při rychlostním, vytrvalostním a vysoce intenzivním přerušovaném cvičení. Během cvičení dochází k vyčerpání sacharidů, je proto důležité je pravidelně doplňovat, a tím předejít únavě a udržet výkon. Dodáním sacharidů udržujeme hladinu glukózy v krvi během cvičení a zajišťujeme obnovení svalového glykogenu.

Důležité je mít na paměti, že i když jsou energetické tyčinky velkým pomocníkem, jde pořád o doplněk stravy. To znamená, že základem stravování musí být vždy pestrá a vyvážená strava. Teprve pak budou plnit energetické tyčinky tu správnou funkci.

Jednotlivé energetické tyčinky se odlišují od sebe svým složením. Tyčinky založené převážně na jednoduchých sacharidech jsou nejlepší pro intenzivní sporty s kratší dobou trvání, kdy potřebujeme okamžitě maximální energii. Naopak pro vytrvalostní sporty jsou vhodnější energetické tyčinky s podílem jednoduchých i složených sacharidů. Taková kombinace sacharidů uvolňuje energii pomaleji a po delší dobu. Dodává tak energii postupně a pomáhá tak udržet výkon co nejdéle. Energetické tyčinky jsou často obohaceny o další výživově bohaté látky, vitaminy, minerály či látky s povzbuzujícím efektem.

Isostar Energy Sport Bar jsou energetické tyčinky vyráběné ve čtyřech různých příchutích: banán, multifruit & cereálie, brusinka a čokoláda. Každá tyčinka má 40 g a obsahuje okolo 30 g sacharidů. Jsou tak vhodné před, během i po cvičení. Před cvičením doplní zásoby sacharidů, čímž dojde k maximalizaci glykogenových zásob. To je důležité zvlášť pro sportovce, kteří se připravují na dlouhotrvající a namáhavé aktivity. Proto se těmto sportovcům ve dnech před závodem doporučuje sacharidová strava.

Přijímat sacharidy je vhodné i během cvičení, aby se průběžně doplňovaly zásoby svalového glykogenu. Jeho nedostatek snižuje výkonnost a zvyšuje únavu. Všeobecné doporučení udává, že zásoby glykogenu se vyčerpají po zhruba 90ti minutách cvičení.

Příjem sacharidů po tréninku slouží k obnovení svalového a jaterního glykogenu, čímž se urychlí regenerace a organismus je tak dříve připraven na další trénink.

201377 energy choco (V2)-upr

Energetické tyčinky Isostar Energy Sport bar jsou také bohatým zdrojem antioxidačních vitaminu C a E. Ty chrání sportovce před působením volných radikálů, starají se o celkovou imunitu a podporují regeneraci organismu. Obsažené vitaminy B se zapojují do energetického metabolismu, čímž se podílejí na správném využití energie.

Jaký by měl být příjem sacharidů během výkonu?

  • Cvičení <1 h: není nutné konzumovat sacharidy během cvičení
  • Cvičení 1-2 h: 30 g sacharidů za hodinu cvičení. (~1 energetická tyčinka)
  • Cvičení 2-3 h: 60 g sacharidů za hodinu cvičení. (~2 energetické tyčinky)
  • Cvičení >2,5-3 h: až 90 g sacharidů za hodinu cvičení. (až ~3 energetické tyčinky)

Toto doporučení však velmi orientační. Musíme brát v úvahu také příjem sacharidů z nápojů, iontových nápojů, trénovanost každého jedince a vliv vnějších podmínek.

Pro sportovce věnující se vytrvalostním disciplínám je tu tyčinka Isostar Endurance+ Sport Bar. Je založena na kombinaci složených a jednoduchých sacharidů. Jedna 40 g tyčinka obsahuje 29 g sacharidů, z čehož pouze 12 g tvoří jednoduché cukry. Nezvedá tedy tolik hladinu glykémie, ale udržuje ji rovnoměrnou po delší dobu. Což je právě velmi důležité pro vytrvalostní sportovce. Ocení ji hlavně ti, jejichž sportovní aktivity trvají 2 hodiny a déle. Tyčinka Isostar Endurance+ Sport Bar obsahuje také vitaminy C a E a vitaminy skupiny B. Ty se starají jak o imunitu, celkovou obranyschopnost tak podporují energetický metabolismus.

Další energetickou tyčinkou je Isostar Pulse Bar (23 g). Vyrábí se ve dvou příchutích: čokoláda, čokoláda & ořech. Jedna tyčinka obsahuje 17 g sacharidů a kombinuje jak složené, tak jednoduché sacharidy. Je vhodná pro jakoukoliv i volnočasovou aktivitu. Kromě sacharidové složky obsahuje antioxidační vitaminy C, E a vitaminy skupiny B. Navíc je obohacena o guaranu, přírodní látku, která se již po staletí využívá ke zlepšení fyzického i mentálního výkonu. Guarana má stimulační účinky a podporuje nervový systém. Pomáhá tak zlepšit koncentraci a náladu.

isostar Pulse Bar

Velkou oblibu si teď získaly BIO energetické tyčinky. Jejich základem jsou certifikované suroviny získané z ekologického zemědělství. Isostar BIO Energy Bar (30g) je energetická tyčinka složena právě z čistě přírodních surovin. V příchuti malina & brusinky poskytuje sportovci 20 g sacharidů v jedné tyčince. Její nespornou výhodou je veganské složení. Je tak vhodná i pro jedince s intolerancí mléčné bílkoviny nebo mléčného cukru. Isostar BIO Energy Bar je obohacena o přírodní vitamin C, jehož zdrojem je acerola.

 Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program