Nutriční doplňky pro maraton

Maraton je běžecký závod s velmi silnou a inspirativní historií. Snad každý vytrvalostní běžec si touží tuto trať zaběhnout. Najdou se i takoví, kteří tvrdí, že zdolání maratónské trati musí být součástí jejich života. Každý sportovec, i nesportovní, to vnímá jinak. Pravdou je, že maratónská trať má svoje specifika a každoročně přitahuje a zároveň motivuje k běhání mnoho jedinců. Ne nadarmo se tak říká, že maraton není cíl, ale začátek cesty.

I náš nejlepší vytrvalec Emil Zátopek řekl: ”Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton."

Předpokladem úspěšného zdolání maratonu je perfektní příprava. Nejen ta sportovní, ale také psychická a nutriční. Čím je maraton tak specifický? Trať dlouhá, 42,2 km přináší mnoho zážitků. Ty pozitivní, negativní, a taky i známou “maratónskou zeď”. To je stav, který přichází okolo třicátého kilometru. Najednou vám ztěžknou nohy, máte pocit, že na zádech nesete několik pytlů s cementem, nemůžete se pořádně nadechnout, ztrácíte kontrolu nad pohyby svého těla a energetické zásoby se zdají být na nule. Jestli se jedná o objektivní stav, nebo jen stav mysli, to si musí každý sportovec na svém těle otestovat sám. V každém případě je dobré takovým stavům co nejvíc předcházet a co nejlépe připravit své tělo na takovou zátěž.

400185315_659623062922199_4434964400260119004_n

Základním palivem pro maratonský závod je glykogen, zásobní cukr. Zvýšení zásob svalového glykogenu může zvýšit maratonský výkon. Umožní totiž závodníkovi běžet vysokým tempem po co nejdelší dobu a oddálí únavu. U dobře trénovaného běžce lze  zvýšit glykogenové zásoby tak, že v posledních dnech před maratonem snížíte fyzickou zátěž a zajistíte dostatečný příjem sacharidů. Ideálně 10-12 g sacharidů na kilogram tělesné hmotnosti za den během 36 - 48 hodin před závodem. Aby byla maximálně podpořena obnova svalového glykogenu, doporučuje se běžcům konzumovat dostatečné množství sacharidů také mezi tréninky. Taková nutriční strategie umožňuje zvládnout těžké tréninky a dostatečně mezi nimi zregenerovat.

Sacharidové zdroje během zátěže musí být vybírány velmi pečlivě. Jejich úkolem je totiž doplnit energii a podpořit výkon. Zároveň ale nesmí zatížit organismus, trávící trakt a jejich konzumace nesmí být složitá. Chceme-li dosáhnout co nejlepšího výsledku, není možné ztrácet čas složitým občerstvováním (kousáním, žvýkáním).

Těsně před startem doporučujeme Isostar Energy Shot. Rychlý “nakopávač” s obsahem kofeinu, guarany a ženšenu dodá energii a podpoří maximální koncentraci na výkon. Shot je 60 ml nápoj v příchuti granátového jablka a jahody. Lahvičku lze snadno otevřít a ihned vypít.

Nejoblíbenější variantou v průběhu závodu jsou energetické gely. Isostar nabízí hned několik variant energetických gelů. Věrným pomocníkem je Isostar Energy Gel citrón. Jeden 35 g gel obsahuje 14 g sacharidů, z toho 10 g tvoří jednoduchý cukr. Další možností je Isostar Energy Booster gel. Malý, 29 g gel s příchutí citrusových plodů obohacený o kofein. Jeden gel obsahuje 23 g sacharidů, z toho 8 g tvoří cukry a 26 mg kofeinu. Pokud vám čistě gelovitá struktura nevyhovuje, sáhněte po gelu s pravými kousky ovoce, Isostar Fruit Gel Energy Actifood. Tyto gely jsou větší, mají 90 g, ale jejich obal je znovu uzavíratelný, nemusíte jej tedy vypít najednou. Vyberte si z příchutí jablko nebo exotické ovoce.

Tuhou variantou  jsou pak energetické tablety  Isostar Endurance+. Sacharidové tablety s citrónovou příchutí jsou obohacené o hořčík, draslík a vitaminy C, B1, B2, B5, B6 a PP. Tablety by měly být dávkované před nebo během výkonu, v rozestupu každých 30 - 45 minut. Maximálně však 8 tablet. Každá tableta je individuálně balena, vejde se tak i do té nejmenší kapsy.

Velmi důležitou roli během maratonu hraje hydratace. Pravidelný příjem tekutin pomáhá udržovat optimální stav hydratace. Příjem tekutin během vytrvalostního běhu reguluje tělesnou teplotu a zajišťuje dostatečný objem krevní plazmy. Když se v důsledku dehydratace zvýší tělesná teplota, sníží se objem krevní plazmy. To má za následek zvýšení srdeční frekvence a rychlý nástup únavy. Kromě pocitů únavy a vyčerpání patří mezi další příznaky dehydratace, na které je potřeba si dávat pozor, sucho v ústech, tmavě žlutá moč, snížené močení, bolesti hlavy, svalové křeče.

Požadavky na přísun tekutin během maratonu jsou u každého sportovce trošku jiné. Závisí na individuální míře pocení, věku, pohlaví, tělesné hmotnosti, intenzitě běhu, trénovanosti a venkovní teplotě.  Všeobecně by však většina běžců měla vypít mezi 400 - 2400 ml vody s ionty za hodinu.

Proto je nejlepší variantou pro doplnění pitného režimu a udržení pravidelní hydratace sáhnout po iontovém nápoji. To, co sportovec vypotí, není totiž jen voda, ale také ionty, které je potřeba opět doplnit. Navíc úbytek iontů v těle způsobuje snížení nervosvalového přenosu, pokles koncentrace a pomalejší vstřebávání tekutin.

Vhodnou volbou pro maraton je tak Isostar Endurance+ Energy Sport Drink. Iontový nápoj, který svým složením přesně odpovídá maratonským potřebám. Obsahuje potřebné ionty a také kombinaci maltodextrinu a sacharózy. Ty nezatíží žaludek, ale způsobí jeho pomalejší vyprazdňování, čímž uvolňují energii postupněji. Jsou tak trvalejším zdrojem energie. Nechybí ani antioxidační vitaminy C a E, které chrání buňky před oxidačním stresem a navíc vitamin C pomáhá oddalovat únavu. Tyto zdroje energie ji uvolňují postupně a pomáhají tak udržet kvalitní výkon po co nejdelší dobu. Isostar iontový nápoj je v prášku, můžete si tedy dle vlastních potřeb připravit nápoj s jakoukoliv koncentrací.   Je proto vhodný pro vytrvalosti aktivity trvající déle než 2 hodiny. Jak doplňovat tekutiny během sportovního výkonu ukazuje všeobecné schéma níže.

před výkonem

150 ml

v průběhu výkonu

150 ml každých 15 minut

bezprostředně po výkonu

150 ml

 

 V průběhu maratonu by měl být příjem sportovních doplňků energie i tekutin pravidelný, aby nedošlo k náhlému vyčerpání organismu. Při pravidelné dodávce energie bude organismus schopný podávat vysoký výkon po co nejdelší dobu. Vše, co se rozhodnete v průběhu maratonu využít, si důsledně předem otestujte v tréninku. Každému sedí něco jiného a svou roli hraje i nervozita a stres, které ovlivňují zažívací trakt a trávení.

Po maratonu se zaměřte na doplnění energie, tekutin a hlavně nezapomeňte na proteiny. Protein podpoří regeneraci a pomůže obnovit poškozená svalová vlákna. Sáhněte po produktech z řady Isostar Reload, Pomohou vám co nejrychleji vrátit se do formy.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program