L’etape - nutriční strategie v den závodu

Nastal den závodu, v přípravě už nic nedoženete. Teď záleží jen na tom, jak dokážete “prodat” to, na čem jste v tréninku tak dřeli. I v tento den je důležité zvolit správnou nutriční strategii, aby vám žádné nečekané komplikace nepřekazily vysněnou cestu k cíli.

Ať už jste se rozhodli pro kteroukoliv trať, start mají všechny závody dopoledne. Začátkem závodního dne bude tak snídaně. Závodníci na dlouhé trati startují totiž v 9:30 hodin. Ti na střední trati o hodinu později, v 10:30. Pokud se chystáte na střední trať, je dobrou volbou lehčí snídaně a pak ještě svačina. Každopádně rozestup mezi snídaní a závodem by měl být alespoň 2 hodiny. Snídani zvolte rozhodně sacharidovou, bohatou na komplexní sacharidy. Vyzkoušejte například ovesnou kaši nebo pečivo. To před závodem doporučuji raději s minimem semínek, nezatíží tolik trávicí trakt. Klidně přidejte i trošku ovoce, ale jen to, na které jste zvyklí. Vhodný je banán nebo jablko bez slupky.

Hodinu před startem si dejte Isostar energetickou tyčinku. Těsně před startem pak sáhněte po Isostar Energy Shotu. Obsahuje sacharidy pro okamžitou energii, a navíc je obohacen o kofein, ženšen, guaranu. Pomůže tak s maximální koncentrací na výkon a dodá energii na nadcházející ostrý start.

Ať už strávíte na trati tři hodiny nebo pět hodin, myslete na pravidelné občerstvování a doplňování energie. Obecně se doporučuje každých 30 minut přijmout energii ve formě sacharidů. Čím však jedete intenzivněji či v náročnějším terénu, může se interval zkracovat. Na dlouhých rovinatých úsecích sáhněte po energetické tyčince Isostar energy bar. Dodá energii, a navíc budete mít prostor jí rozkousat a spolykat. Budete-li potřebovat náhle zrychlit nebo zabrat do kopce či před stoupáním, dejte si Isostar tabletu Endurance+ nebo Isostar energy gel. Zvolte takový druh energie, který máte ozkoušený a víte, že vašemu trávícímu ústrojí vyhovuje. Ideální je tyčinky, tablety a gely kombinovat. Jednak dle chuti, a také dle možnosti a aktuální potřeby. Závod nabízí plno občerstvovacích stanic v průběhu celé trati. Nespoléhejte však jen na ně, mějte u sebe vždy i vlastní zásoby. Isostar gely, tyčinky i tablety jsou baleny v praktických obalech, které se vejdou i do té nejmenší kapsy. Zároveň se jednoduše otevírají, aby vás na trati co nejméně zpomalily. Navíc Isostar tabletu si jako rychlou záchranu můžete nalepit i na rám kola a mít ji tak pořád po ruce.

_93Q5149sm

Myslete na velmi důležitou dodávku energie na poslední kilometry závodu. Žádný závodník nechce zažít pokles výkonnosti, zpomalení a vyčerpanost v poslední části závodu. Proto si ještě před finišem dejte Isostar energetický gel, bohatý na jednoduché sacharidy, které dodají okamžitou energii, a kofein, který vás povzbudí. Maximálně tak podpoříte svůj výkon a budete mít sílu na boj v závěrečném spurtu.

Nezapomeňte se zaměřit i na pitný režim, a to v průběhu celého dne, nejen během závodu. Dostatek tekutin před závodem zajistí, že bude mít organismus z čeho čerpat. Nutné je však pravidelné doplňování i během závodu. Zvolte Isostar iontový nápoj., který namícháte na závod v hypotonické či isotonické koncentraci a pravidelně ho popíjejte. Jaké množství by jste měl vypít je velmi individuální. Můžeme se pohybovat v rozmezí klidně jeden až tři litry iontového nápoje.

Ať už se chystáte na dlouhou či krátkou trať, připravil pro vás Isostar speciální set přímo na míru. Isostar set cycling l'etape 101-130 km a Isostar set cycling l'etape 60-90 km obsahuje vše, co budete potřebovat před, během i po závodě.

Sportovní výživa nekončí s projetím cílové pásky. Po závodě je nutné doplnit vyčerpané energetické zásoby, tekutiny a maximálně podpořit regeneraci. Pro obnovu glykogenových zásob se doporučuje příjem sacharidů v době 1 - 2 hodiny po závodě. To je jejich vstřebávání nejefektivnější. Vhodnou volbou je Isostar reload drink nebo Isostar reload tyčinka. Postarají se o doplnění energie, vitaminů, minerálů, ale také proteinu pro podporu regenerace. Isostar reload drink je možné připravit jak v mléce, tak ve vodě.

_E5A0593sm

Nezapomeňte si vše ozkoušet v tréninku, ať vás v závodě už nic nepřekvapí a můžete podat takový výkon, na jaký jste poctivě trénovali. 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program