Energetické tablety – význam a využití

Sportovní výživa nabízí hned několik možností, jak získat energii. Ať už to jsou energetické tablety, gely a želé či tyčinky. Hlavní úkol všech je kvalitně a rychle doplnit zdroje energie.

Energetický systém lidského těla je poměrně složitý proces, kdy se energie přijatá stravou dostává k pracujícím svalům. Tam se ihned využívá nebo se ukládá ve formě energetických zásob. Hlavním zdrojem energie jsou sacharidy. Dokáží se nejrychleji vstřebat, a tak doplnit potřebnou energii. Proto jsou právě sacharidy hlavní složkou všech energetických sportovních doplňků stravy.

Je důležité si uvědomit, že neexistuje jen jeden druh sacharidů, ale rozlišujeme jednoduché – monosacharidy (např. glukóza) a složené – polysacharidy (např. škrob, vláknina, glykogen). To je pak jedno z kritérií, jak si správně zvolit energetický doplněk stravy. Pokud se chystáte na kratší a intenzivnější fyzickou činnost, preferujte jednoduché sacharidy. Naopak pokud bude váš výkon trvat několik hodin, dokonce i dní, pak doporučujeme sáhnout po složených sacharidech. Ty totiž zvedají hladinu glukózy v krvi pomaleji, dokáží ji ale naopak udržet po delší dobu konstantní. Pomáhají tak udržet vyrovnaný výkon po co nejdelší dobu.

Energetické doplňky založené na bázi jednoduchých cukrů mají ale své místo i mezi vytrvalostními disciplínami, které trvají několik hodin. Typickým příkladem je běžecký nebo cyklistický závod, kdy potřebuje sportovec rychle doplnit energii, aby měl sílu vyběhnout či vyjet na kopec. Složené sacharidy by se pomaleji dostaly do krve a přísun energie by byl tak zdlouhavý.

998_set-powertabs-new

Základem energetických tablet Isostar je dextróza a fruktóza. Obě tyto látky patří do skupiny jednoduchých sacharidů. Podíl dextrózy a fruktózy v tabletách je 83 % dextrózy a 8 % fruktózy.  Oba tyto cukry se začínají rozkládat již v ústech a pomocí přenašečů se pak dostanou do krevního oběhu. Krevním řečištěm jsou dopraveny tam, kde jsou aktuálně potřeba. V případě fyzické aktivity se tedy jedná o svaly.

Energetické tablety Isostar jsou navíc obohaceny o řadu minerálů a vitaminů. Z minerálů obsahují draslík a hořčík. Draslík je esenciální minerál (to znamená, že musí být přijímán stravou), s nezastupitelnou funkcí v lidském těle. Hraje roli v mnoha tělesných procesech. Pro nás je nejzajímavější jeho funkce spojená se sportem. V lidském těle se 98 % draslíku nachází uvnitř buněk. Jeho největší koncentrace je právě ve svalech, červených krvinkách, játrech, kůži, kostech, nervech, mozku a v tělesných tekutinách.

Draslík je základním prvkem pro správnou funkci všech buněk a tkání v lidském těle. Ovlivňuje svalovou soustavu, a to jak kosterní svaly, tak i hladkou svalovinu a sval srdce. Podílí se zde na neuromuskulárním přenosu. To znamená, že předává informace mezi nervovou a svalovou soustavou a díky tomu je člověk schopen pohybovat svaly.  Pomáhá taky získávat energii z glykogenu.

Hořčík, který je také obsažen v Isostar energetických tabletách je velmi populárním minerálem mezi sportovci. Zvlášť u těch, kteří trpí křečemi nebo únavou. Má, ale také vliv na správné fungování nervové soustavy, svalů, psychiky a rovnováhu elektrolytů. Pomáhá také při tvorbě energie. Kromě toho přispívá k udržení zdravých zubů, kostí, nehtů a je součástí syntézy bílkovin.

Isostar energetické tablety obsahují celé spektrum vitaminů rozpustných ve vodě. Vitamin B1, B2, B5, B6, PP a vitamin C. Vitaminy skupiny B mají důležitou roli při přeměně energie, pomáhají tak získat a využít co největší množství energie.

Vitamin C má neodmyslitelnou úlohu v ochraně zdraví. Je antioxidačním vitaminem a podporuje celkovou imunitu a obranyschopnost. Jeho dostatečné dávky by měly být součástí jídelníčku každého sportovce. Zejména v období náročného tréninku, kdy tělo veškerou energii spotřebovává na daný výkon a následně na regeneraci. Organismus je pak oslaben a je náchylnější na onemocnění. Právě proto tady hraje vitamin C důležitou roli.

Isostar energetické tablety jsou prakticky balené, každá zvlášť. Toto praktické balení je zároveň jednoduché na otevření. Tabletu můžete nechat rozpustit v ústech, nebo ji rozkousat. Doporučujeme zapít iontovým nápojem nebo vodou.

190908 hudrat tab orange (v2)-upr

Mějte Isostar energetickou tabletu vždy po ruce, může vás zachránit před slabostí nebo vytáhnout z krize. Můžete si ji dát jak před sportovním výkonem, tak i během něj. V průběhu fyzické aktivity se doporučuje jedna tableta každých 30–45 minut. Maximální denní dávka by neměla překročit 8 tablet. Každý sportovec má však jiné potřeby. Vyzkoušejte si tablety v tréninku a dávkování si přizpůsobte na míru.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program