Jak kombinovat energetické tablety, želé, tyčinky

Lidské tělo je jednoduše řečeno jako auto. Pokud chceme, aby správně jezdilo a fungovalo, musíme mu dodat palivo. Stejně tak, pokud chceme podat co nejlepší sportovní výkon, musí být naše výživa na co nejvyšší úrovni kvality. Zní to jednoduše. Stačí jíst správná jídla a pít správné tekutiny ve správný čas. V běžném životě si občas nějaký ten prohřešek můžeme dovolit a zase tolik se toho nestane. Ve sportu tomu tak není. Podceníme-li výživu nebo pitný režim, zhřešíme nebo zvolíme nevhodnou stravu, vrátí se nám to v závodě (tréninku) zpátky i s úroky. Platí tak jednoduché pravidlo. Čím lepší výkon chceme podat, tím preciznější musí být naše stravování. Nejedná se jen o poslední den před závodem, jde o celý komplex stravování.  Učíme tak své tělo, jak s látkami hospodařit, a dodáváme mu to nejlepší průběžně. Nejen v době okolo závodu.

Náš organismus s umí vyrobit energii z různých látek. Je to složitý komplex dějů. Základním a nejpohotovějším zdrojem energie je právě glukóza, jednoduchý sacharid. Energie v organismu je využita pro udržení tělesných funkcí, štěpení, využití potravy a k pohybové aktivitě.

Správná výživa před výkonem je důležitá, abychom doplnili zásobárny glukózy v těle. Těmito zásobárnami jsou jaterní glykogen, svalový glykogen, a krevní glukóza. V krevní glukóze je uloženo přibližně 20–100 kcal.

Adenosintrifosfát (ATP) je zdroj energie pro svalovou činnost. Získává se třemi různými způsoby:

  1. Podle nejnovějších studií vydrží tento zdroj energie při maximální svalové činnosti do 2 sekund. Pak dochází k jeho snižování a hlavní roli na tvorbě energie získává anaerobní glykolýza a aerobní fosforylace.
  2. Anaerobní glykolýza. Ta se uplatňuje při fyzické činnosti vysoké intenzity trvající do 60 sekund.
  3. Aerobní fosforylace. Tento způsob získávání energie je nejpomalejší, ale za to nejefektivnější. Uplatňuje se v klidu nebo při déletrvajících vytrvalostních výkonech.

Tady pěkně vidíme, jak důležitou roli hrají sacharidy pro sportovce. Výživa člověka, zejména pak ve sportu, je velmi složitý proces. Sportovci se ale potřebují maximálně soustředit na svůj výkon, jak před, tak i během závodu, a nemají už moc dalšího prostoru se věnovat ještě 100 % stravování. Tento úkol jim naštěstí usnadnily sportovní doplňky, které jsou navrženy tak, aby co nejvíce vyhovovaly potřebám každého sportovce.

699-1_isostar-set-energie

Energetické doplňky stravy Isostar, jsou bohatým zdrojem sacharidů. Základní rozdíl je v podílu jednoduchých a složených sacharidů. Doplňky s vyšším podílem složených sacharidů jsou vhodnější pro vytrvalostní sporty. Dodávají energii postupně, vydrží ale mnohem delší dobu. Doplňky založené jen na jednoduchých sacharidech dodají energii okamžitě a hodí se tak pro aktivity trvající do 1 hodiny nebo jako „nakopávače“ při delších aktivitách.

Jelikož je každý sportovec jedinečný a originál, neexistuje tak žádné pravidlo, jak energetické doplňky kombinovat. Roli zde hraje taky sport, kterému se věnujeme. Pokud jde například o cyklistiku, kde zažívací trakt nezažívá takové otřesy, nebývají pak nároky na konzistenci energetického doplňku tak náročné. Při několikahodinových závodech se doporučuje si v lehčích fázích tratě vzít energetickou tyčinku, v náročných terénech pak gel či bonbon. Závodník se může plně soustředit na výkon, a ne na kousání.

Jinak je tomu ale například u běhu, kde se s každým krokem otřásá celý zažívací trakt. Zde běžci raději volí energetické gely, želé nebo tablety. Tyčinky jsou pak dobrým parťákem jako energie před nebo po závodě.

Výhodu v tomto mají sporty, kde má sportovec možnost přestávky či střídání, jako je hokej, fotbal nebo například volejbal. V kratičké pauze má prostor si sníst energetickou tyčinku nebo v klidu rozkousat želé bonbon či energetickou tabletu.

1130-1_isostar-set-energy-bars

Platí zde ale jedno velmi důležité pravidlo. Vše si pečlivě a opakovaně vyzkoušejte v tréninku, aby vás v závodě nic nepřekvapilo.  Důležitá není jen chuť daného doplňku, ale také způsob balení, způsob otevírání a v neposlední řadě reakce vašeho organismu na daný doplněk stravy. Jinak se bude lidské tělo chovat v klidu a úplně jinak v zátěži. Můžou se změnit i chuťové preference.  Proto tuto přípravu rozhodně nepodceňte. Byla by obrovská škoda si tak zkazit svůj výkon.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program