Isostar proteinové produkty pro vegetariány a vegany

Vegani a vegetariáni jsou skupiny lidí se specifickou formou stravování. Hlavní rozdíl je v tom, které živočišné výrobky tyto skupiny ze svého stravování vylučují. Vegetariáni se vyhýbají masu (červenému, drůbeži, mořským plodům, rybám a masu z jiných živočichů). Na rozdíl od vegetariánského stravování jsou pravidla veganů striktnější. Veganská strava vylučuje všechny živočišné produkty ze stravy, včetně vajec, mléčných výrobků a medu.

vegetarian-food

Vegetariánství má však mnohem více variant, ty jsou zobrazeny v tabulce níže: 

Druh vegetariánství

Maso

Ryby

Vejce

Mléčné výrobky

Laktoovovegetariánství

NE

NE

ANO

ANO

Laktovegetariánství

NE

NE

NE

ANO

Ovovegetariánství

NE

NE

ANO

NE

Pescetariánství

NE

ANO

ANO

ANO

Semivegetariánství

DRŮBEŽ ANO, ČERVENÉ VÝJIMEČNĚ

ANO

ANO

ANO

Veganství

NE

NE

NE

NE

Veganské stravování sebou nese ale i rizika. Jedním z hlavních je nedostatek plnohodnotných bílkovin, vitaminu D a B12, vápníku, železa, zinku a n-3 nenasycených mastných kyselin. Je tak potřeba potraviny a potravinové doplňky pečlivě vybírat, aby nedocházelo k deficitu jednotlivých živin. K takovému nedostatku dochází ze dvou důvodů. Výše zmíněné nutrienty (plnohodnotné bílkoviny, vit. D, B12, Ca, Fe, Zn a n-3 nenas.MK)  jsou v rostlinné stravě buď méně zastoupené nebo hůře vstřebatelné či špatně využitelné (z důvodu vazeb na vlákninu a antinutrční látky). 

Nedostatek makro či mikronutrientů negativně ovlivňuje výkon sportovce. Vzhledem k tom, že i nesportující vegani tvoří z hlediska příjmu mnoha živin rizikovou skupinu, o to větší důraz by měl být kladen u sportujících veganů na sledování příjmu jednotlivých živin a případnou suplementaci.

Nejvhodnějším a nejkvalitnějším zdrojem bílkovin pro proteinové suplementy je mléko a syrovátka. Obě tyto potraviny splňují vegetariánské požadavky a jsou hojně využívány v proteinových produktech firmy Isostar.

Základem Isostar Whey proteinu jsou mléčné syrovátkové bílkoviny, kterých obsahuje 98 %. Vyrábí se ve vanilkové a čokoládové příchuti a má snížený obsah cukru a tuku. Je ideálním zdrojem bílkovin po tréninku či závodu. Dalším proteinovým nápojem je Isostar High Protein 90. Obsahuje vysoce kvalitní zdroj bílkovin pocházející ze 3 zdrojů: mléčné bílkoviny, izolát sójových bílkovin a pšeničné bílkoviny. Vyrábí se ve dvou příchutích, banán a čokoláda. Je vhodný pro každodenní užívání. Všechny Isostar proteinové nápoje lze připravit jako ve vodě, tak i v mléce. Mléko zvyšuje obsah bílkovin v připraveném nápoji. Zde je ale důležité dát si pozor na obsahu tuku v mléku, který by mohl být pro některé sportovce pak příliš vysoký.

187836 protein nut (v2sm)

Isostar vyrábí nejen proteinové nápoje, ale i proteinové tyčinky. Ty jsou ideální svačinkou ať  už před tréninkem, jako svačina nebo po tréninku. Tyčinky Isostar High Protein 30 % obsahuje sójové bílkoviny, pšeničné bílkoviny a mléčné bílkoviny. Vyrábí se ve třech příchutích karamel, čokoláda a vanilka s brusinkou. Isostar tyčinka High Protein 25 obsahuje bílkoviny ze sóji, sušeného mléka a syrovátky. Tyto tyčinky se vyrábějí ve třech příchutích: jahoda, jogurt a oříšek. Jsou vhodné pro děti již od 3 let věku. 

Isostar jde ve svém vývoji neustále dopředu a vyvinul také BIO řadu produktů. Mezi ně spadá i Isostar Bio Proteinová kaše, velmi bohatá na bílkoviny. Zdrojem bílkovin jsou celozrnné ovesné vločky, mléčný protein a rýžová mouka. Všechny tyto suroviny pocházejí z ekologického zemědělství. Kaše se vyrábí v kakaové příchuti.

Pro snadnější orientaci jsou Isostar vegetariánské produkty označeny zeleným logem s černým nápisem “veggie”. Veganské produkty obsahují logo s nápisem  “vegan”.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program