Výživa cyklistů - sprinty

Sportovní výživa je nedílnou součástí sportovního výkonu. Sportovní doplňky stravy mají své prvopočátky právě v cyklistice, teprve pak se začaly využívat i v ostatních sportech. Hlavním důvodem je náročnost cyklistiky. Cyklisté tak hledali varianty, jak přijímat kvalitní zdroje energie při zátěži, aby se nemuseli nezastavovat a zároveň zbytečně nezatěžovali trávící trakt. 

Každá sportovní výživa má svá pravidla, která se odvíjí od typu sportu a od individuální trénovanosti každého sportovce. Ani v cyklistice nemůžeme mluvit o jednotných nutričních zásadách, ale musíme rozlišovat její konkrétní druhy. V minulém článku jsme se zaměřili na vytrvalostní cyklistiku. Nyní si přiblížíme zásady sportovní výživy v cyklistice na krátké tratě. Nesmíme zapomenout, že sportovní výživa je velice individualizovaná. Co platí na jednoho nemusí platit na druhého. Základem je vše si vyzkoušet v tréninku a otestovat svoje tělo. Primární roli ve sportovní výživě při cyklistických sprintech hrají tři faktory: sacharidy, množství a kvalita. 

Sacharidy 

Sacharidy jsou základním a primárním zdrojem energie. V těle se energie ukládá ve formě svalového a jaterního glykogenu. Tyto zásobárny můžeme vytrénovat a zvětšit. Trénovaní sportovci mají daleko vyšší zásoby glykogenu než běžný jedinec. Můžou tak podávat kvalitní sportovní výkon po mnohem delší dobu. Tohoto zjištění se ve sportu hodně využívá, proto je kladen důraz na správný a dostatečný příjem sacharidů. 

Zjednodušeně řečeno dělíme sacharidy na jednoduché a složené. Ty jednoduché (např. glukóza) se velice rychle vstřebají, tím zvýší hladinu glykémie v krvi a dopraví potřebnou energii k pracujícím svalům. Jsou tak rychlým “nakopávačem”, což je zvlášť při sprintech potřeba. Naopak složené sacharidy (např. škrob, vláknina) představují také bohatý zdroj energie. Tato energie se ale uvolňuje postupně a pomaleji. Hladina glukózy v krvi tak stoupá pomaleji, ale za to si drží delší dobu vyrovnanou hladinu. Této vlastnosti využívají sportovci, kteří potřebují energii udržet po delší dobu. U aktivit, které jsou na pomezí sprintu a vytrvalosti, se pak využívá kombinace jednoduchých a složených sacharidů. Je pak pokryta potřeba energie jak na začátku, tak i v průběhu a na konci delší zátěže. 

Nic se však nesmí přehánět, což platí i pro sacharidy. Všechny formy sacharidů, které přijmete se nakonec přemění na glukózu (dříve či později). Glukóza, která se nevyužije k práci je uložena ve formě již zmiňovaného glykogenu ve svalech a játrech. Když jsou zásoby glykogenu plné, játra přemění glukózu na triglyceridy, které se ukládají do tuků. 

ISOSTAR-Annecy_┬_Peignee-Verticale-1157 (upr)

Při cyklistických sprintech hrají velkou nutriční roli iontové nápoje. Jsou zdrojem nejen iontů, ale i energie. Vyberte si ten správný, podle svých chuťových preferencí. Doplníte tak nejen energii ale i nepostradatelné tekutiny a ionty. Isostar nabízí iontové nápoje ve čtyřech příchutích: pomeranč, citrón, grep, brusinka. Jejich příprava je velice jednoduchá. Pro isotonicky koncentrovaný nápoj stačí smíchat 3 odměrky s 500 ml vody. Doporučujeme mít doma více příchutí, ať si můžete vybrat, na co máte právě největší chuť. 

V průběhu závodu či tréninku jsou velmi oblíbené energetické gely a želé. Isostar Energy Booster gel obsahuje navíc kofein, takže vás zaručeně nakopne. Má příchuť citrusových plodů a velice praktické balení. Stačí ulomit vršek a jedním nádechem vypít. Další variantou je Isostar Energy gel citrón, balen v klasických sáčcích s odtrhávacím vrškem. 

Výborným povzbuzením je Energy Shot malá lahvička plná energie obohacena o guaranu a kofein. Vhodná i jako poslední zdroj energie těsně před startem. Obsah kofeinu a guarany povzbudí koncentraci na výkon. 

Pokud však preferujete pevnější stravu, zvolte Isostar energetické želé v příchuti jahoda nebo meruňka. Každý želé bonbón je individuálně balen, stačí si ho dát do kapsy nebo přilepit na rám kola. 

Množství 

Množství kalorií, které každý sportovec potřebuje je vysoce individuální. Základním faktorem je klidový metabolismus. To je množství kalorií, které vaše tělo spotřebuje v klidu za 24 hodin. Je to základ energetického výdeje. Nejedná se o statické číslo. Mění se v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou pohlaví, věk, množství svalové hmoty atd. Celkový denní energetický výdej můžeme obecně zjistit tak, že k tomuto číslo připočteme úroveň aktivity. Existují na to speciální tabulky. Jedná se však o odhad. 

Kvalita 

Správná kvalita výživy znamená, že dostáváte do těla potraviny a potravinové doplňky bohaté na živiny, které vám pomohou dosáhnout makroživinových cílů. Proto je důležité číst detailně složení a zajímat se o co, co přesně přijímám. Ne každá energetická tyčinka může být vhodná. Zárukou kvality může být garance a stálost na trhu dané sportovní značky. Isostar si zakládá na kvalitě a čistotě surovin. Produkty neobsahují žádná umělá barviva aroma ani konzervanty. Důkazem je, že mnohé produkty jsou vhodné pro děti již od 3 let věku. Prokázaný účinek Isostaru je jako jediný ověřen klinickými studiemi. V neposlední řadě Isostar jako jedna z mála značek plní a garantuje nařízení antidopingové agentury WADA-AMA. Všechny výrobky jsou pravidelně testovány.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program